PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowy Jedwabny Szlak szansą dla Polski

  • Autor: PAP
  • 12 maj 2017 09:30

Nowy Jedwabny Szlak szansą dla Polski fot. Shutterstock

Polska leży w kluczowym miejscu w Europie; bardzo ważny jest jej dostęp do Bałtyku, sąsiedztwo z Niemcami i innymi krajami, to daje olbrzymi potencjał - mówi PAP rektor Uniwersytetu w Chongqing Tang Boming. Chiny widzą w Polsce partnera w rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku.

REKLAMA

Nowy Jedwabny Szlak to ogromny projekt promowany przez administrację prezydenta Chin Xi Jingpinga od jesieni 2013 roku. Składa się on z "jednego pasa i jednego szlaku", które oznaczają odpowiednio sieć połączeń morskich i lądowych Chin z Europą - największym partnerem handlowym Pekinu. Na 14 i 15 maja zaplanowany jest szczyt "Pasa i Szlaku".

W Pekinie spotka się 28 przywódców, wśród nich premierzy: Polski - Beata Szydło, Włoch - Paolo Gentiloni, Hiszpanii - Mariano Rajoy, Grecji - Aleksis Cipras, Węgier - Viktor Orban. Na szczycie mają być także prezydenci Szwajcarii, Czech, Filipin i Rosji.

"To projekt, który ma połączyć Chiny, Europę i inne regiony, i to połączyć w oparciu o wiele aspektów - chociażby kulturowy, gospodarczy i transportowy. Ma to być także sposób na wzmocnienia przyjaznych relacji. Zasadniczym jego celem jest odnoszenie obopólnych korzyści przez wszystkie strony tego projektu" - mówi PAP rektor Uniwersytetu w Chongqing.

Jedną z takich korzyści jest to, że rozwój infrastruktury lądowej na trasie wiodącej między Europą a Chinami przez kraje środkowoazjatyckie stwarza możliwość szybszego transportu towarów niż drogą morską. A to daje większą swobodę przewożenia produktów rolno-spożywczych.

"To jest ogromy projekt, to jest jakby odnowienie, ożywienie tego szlaku, który już kiedyś łączył Azję i Europę. Chiny w celu realizacji tego projektu stworzyły między innymi Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych. Inwestujemy także w budowę infrastruktury w Sri Lance i w Pakistanie, by połączyć te wszystkie regiony" - zauważa szef chińskiej uczelni.

Bezpośrednie połączenie kolejowe z Chinami ma piętnaście europejskich miast. Wśród nich jest Łódź, która ma takie połącznie z Chengdu w Syczuanie na środkowym zachodzie Chin. Ważnym dla Polski akcentem współpracy jest Centrum Badawcze Nowego Jedwabnego Szlaku na Politechnice Poznańskiej, które powstało pod koniec kwietnia tego roku. Do jego głównych zadań należą: transfer nauki, edukacji, kultury, a w konsekwencji - także biznesu. Centrum wyrasta poza Poznań, bo łączy najważniejsze uczelnie techniczne w Polsce i w Chinach. "Polska leży w kluczowym miejscu w Europie. Bardzo ważny jest jej dostęp do Bałtyku, sąsiedztwo z Niemcami i innymi krajami, to daje olbrzymi potencjał" - uważa Tang Boming.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA