PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowy pomysł na śląską metropolię

  • Autor: PAP
  • 29 cze 2016 07:28

Nowy pomysł na śląską metropolię Okolice MCK, Katowice

Górnośląski Związek Metropolitalny (GZM), który koordynuje zaangażowanie samorządów w prace nad ustawą o związku metropolitalnym w woj. śląskim, otrzymał z MSWiA nową wersję projektu tej ustawy – podali we wtorek przedstawiciele GZM.

REKLAMA

Jak zaznaczyła przewodnicząca zarządu GZM, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, projekt uwzględnia większość uwag zgłoszonych przez samorządy na etapie konsultacji, m.in. usuwając dotychczasowe wątpliwości związane z organizacją transportu i planowaniem przestrzennym.

"W gronie prezydentów i ekspertów zapoznamy się ze zmienionym projektem. Nasze uwagi przekażemy do końca tygodnia. Cieszy nas tempo realizowanych działań. Widzimy, że intencją rządu jest zakończenie prac legislacyjnych w terminie umożliwiającym jak najszybsze utworzenie związku metropolitalnego w woj. śląskim i rozpoczęcie przez niego działalności 1 stycznia 2017 r." - wskazała Mańka-Szulik.

Według samorządowców z GZM największe zmiany w projekcie dotyczą transportu publicznego. Głównym zadaniem związku metropolitalnego będzie planowanie, koordynacja, integracja oraz rozwój transportu zbiorowego, w tym drogowego i kolejowego, a także organizacja metropolitalnych przewozów pasażerskich. Zgodnie z projektem związek metropolitalny ma nie pozbawiać jednak gmin zadań w zakresie publicznego transportu zbiorowego.

Zdaniem GZM zaletą tego modelu jest nakierowanie zadań związku na rozwój transportu i jego koordynację oraz ograniczenie ryzyka związanego z likwidacją i przekształceniem istniejących organizatorów transportu. Proponowany model ma umożliwiać ewolucyjne przekształcanie związku - na podstawie porozumień z gminami - w organizatora transportu w obszarze metropolitalnym.

W zakresie planowania przestrzennego związek metropolitalny ma odpowiadać za tworzenie ramowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, bez wpływu np. na maksymalne powierzchnie zabudowy w poszczególnych gminach.

W projekcie ustawy bez zmian pozostały zasady finansowania związku oraz wysokość udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowiącego dochód budżetu państwa.

Przygotowany przez MSWiA i przedstawiony z końcem kwietnia br. projekt dedykowany woj. śląskiemu ma poprawiać obecnie funkcjonującą ustawę mającą charakter uniwersalny (i według rządu zawierającą szereg wad).

Analizując możliwości delimitacji przyszłego związku metropolitalnego samorządy woj. śląskiego dotąd koncentrowały się wokół koncepcji obejmującej miasta członkowskie GZM (13 miast na prawach powiatu; Jaworzno ostatnio zdecydowało o wystąpieniu ze Związku) oraz 10 miast przylegających. W połowie czerwca prezydenci miast GZM zapoznali się także z propozycją obejmującą kolejne cztery miasta (Gierałtowice, Imielin, Lędziny oraz Sławków).

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA