PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowy status Polski to prestiż obarczony ryzykiem

  • Autor: Puls Biznesu
  • 03 paź 2017 07:20

Nowy status Polski to prestiż obarczony ryzykiem Shutterstock

Decyzja FTSE Russell o zaliczeniu Polski do rynków rozwiniętych jest prestiżowa. To szansa dla największych polskich spółek, ale także ryzyko dla średnich - informuje wtorkowy Puls Biznesu.

REKLAMA

"Polska dołączyła we wrześniu 2018 r. do portfela rynków rozwiniętych FTSE Russell. FTSE to jedna z głównych rodzin indeksów giełdowych(...) Ważniejszym +producentem+ indeksów jest jednak MSCI. A u niego na rychłą zmianę się nie zanosi" - czytamy we wtorkowym "Plusie Biznesu"

"Z drugiej strony, nie można lekceważyć decyzji FTSE Russell. Na indeksach opartych jest wiele funduszy ETF, tworzonych przez Vanguard Group. To jeden z globalnych potentatów rynku funduszy ETF. Ich znaczenie rośnie w ostatnich latach, a strategia inwestycyjna sprawdza się do kopiowania indeksów"

Jak twierdzi Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO Banku Polskiego, "nie dlatego, że uważają, iż Polska jest dobra czy zła, tylko ze względu na strategię inwestycyjną. Nie ma Polski w indeksie - nie będzie jej również w portfelach". Adamiak podkreśla, że "nie wiemy, jaki będzie efekt netto".

"Nie wiemy, jaki będzie nasz udział w indeksie global markets, ale gdybyśmy byli na poziomie Portugalii, to jest to 150 mld zł nowych pieniędzy z funduszy inwestujących w rynki rozwinięte, gdybyśmy awansowali do poziomu Austrii, to jesteśmy na poziomie 250 mld zł nowego potencjalnego kapitału, a gdybyśmy osiągnęli poziom Danii - kraju bogatego, ale demograficznie dorównującemu naszemu Mazowszu - to mówimy o potencjale rzędu 1,5 bln zł" - mówi prezes GPW Marek Dietl w "PB".

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • emma 2017-10-06 16:06:22
    "Polska dołączyła we wrześniu 2018 r. do portfela rynków rozwiniętych" - kurczę, rok mi śmignął, nawet nie wiem kiedy...

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA