PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Oczekiwanie na rewitalizację dworca w Sosnowcu

  • Autor: PAP
  • 15 sty 2016 17:53

Oczekiwanie na rewitalizację dworca w Sosnowcu Fot. Fotolia

Władze Sosnowca spodziewają się pozytywnej decyzji PKP ws. rewitalizacji b. dworca kolejowego w dzielnicy Maczki i utworzenia tam placówki kształcącej kadry dla kolei. Prezydent tego miasta rozmawiał z wiceprezesem PKP; miał on deklarować wolę prowadzenia inwestycji.

REKLAMA

Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej ma być wspólnym przedsięwzięciem PKP (inwestor przedsięwzięcia) i Politechniki Śląskiej. List intencyjny przedstawiciele obu instytucji podpisali w lipcu 2014 r. W połowie 2015 r. gotowy był projekt rewitalizacji i adaptacji dawnego dworca i jego otoczenia.

W lipcu ub. roku PKP ogłosiły przetarg na prace budowlane, jednak we wrześniu unieważniły go - wszystkie oferty przekraczały budżet przedsięwzięcia (35 mln zł). Ponowny przetarg na prace budowlane, z terminem składania ofert 23 listopada, nie został dotąd rozstrzygnięty. Z kolei nowa rada nadzorcza spółki PKP poprosiła o dodatkowe uzasadnienie celowości rewitalizacji.

Jeszcze w grudniu prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński wystosował apel ws. Maczek m.in. do szefowej rządu, ministra infrastruktury oraz zagłębiowskich parlamentarzystów. W piątek rozmawiał natomiast z członkiem zarządu PKP, Jarosławem Kołodziejczykiem, który w latach 2006-2008 był członkiem zarządu woj. śląskiego.

W piątkowym komunikacie PKP podały, że współpraca spółki w tej sprawie z uczelnią i miastem "wkracza w kolejny etap", a finalne ustalenia dotyczące planów wobec budynku dawnego dworca w Maczkach zapadną "już wkrótce". "PKP i władze Politechniki Śląskiej pracują nad uszczegółowieniem zasad współpracy" - zaznaczyła spółka.

Według służb prasowych PKP w rozmowach uczestniczy prezydent Sosnowca, wspierający plany inwestycyjne, "które pozwolą także na rewitalizację całej dzielnicy". "Podczas rozmów ustalono, że zaangażowanie miasta ma objąć m.in. prace związane z przebudową sieci wodno-kanalizacyjnej, wykonaniem nowego układu drogowego i uzbrojeniem terenów inwestycyjnych należących do PKP. Rozważa się także utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej" - zasygnalizowała kolejowa spółka.

"Przedstawiliśmy panu prezesowi - i chyba głównie o to chodziło - inwestycje, które przeprowadzi w tej dzielnicy miasto, wkładając tam kilkadziesiąt milionów złotych. Przedstawiliśmy też efekty, jakie przyniesie nam, ale również kolejom państwowym ta inwestycja. Najważniejsza rzecz: na koniec spotkania, pan prezes stwierdził, że będzie rekomendował radzie nadzorczej przeprowadzenie tej inwestycji" - relacjonował Chęciński.

Władze miasta zapowiadają, że już w tym roku w tej ściśle związanej z historią kolei dzielnicy ruszy warta ok. 35 mln zł przebudowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Ma ona dać korzyści również PKP, które dziś administrują tam wysłużoną i generującą duże straty siecią. Po rozbudowie i modernizacji sprawy te przejmie od kolejowej spółki miasto. Dla kolei, do których należy w Maczkach wiele gruntów, wartością dodaną byłoby też uruchomienie w dzielnicy gruntów inwestycyjnych czy budowlanych.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA