PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ograniczenia prawne blokują programy rewitalizacyjne miast

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 21 kwi 2015 12:46

Nie brak pieniędzy, ale ciągle nieuchwalona ustawa i nieklarowność przepisów są zdaniem Michała Dąbrowskiego, prezesa zarządu Bytomskiej Agencji Rozwoju Inwestycji, największymi przeszkodami przy projektach rewitalizacyjnych miast.

REKLAMA

- Rewitalizacja polskich miast wcześniej czy później by nastąpiła, nawet gdyby nie było na to środków finansowych, bo to jest po prostu konieczność – mówi Michał Dąbrowski prezes zarządu Bytomskiej Agencji Rozwoju Inwestycji.

Zdaniem Dąbrowskiego, przy programach rewitalizacyjnych samorządy i inwestorzy są ograniczeni zbyt sztywnym gorsetem prawnym. – Trzeba by te przepisy trochę uelastycznić, pamiętając także choćby o tym, że nie da się jednego schematu przyłożyć do wszystkich miast. Choć one są z pozoru takie same, to jak się przyjrzeć dokładnie różnią się zasadniczo.

Przedstawiciele samorządów podkreślają, że najważniejszym ograniczeniem, które utrudnia działania jest ciągły brak ustawy rewitalizacyjnej.

- Może jestem naiwny, ale mam nadzieję, że uda się ją uchwalić jeszcze w tej kadencji Sejmu - mówi wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak.

Cieślak marzy także o tym, aby reprywatyzacja potraktowana została wyjątkowo: - Chodzi o większą swobodę dla samorządów, skoro w przypadku dróg dało się uchwalić specustawę, to może by tak i dla tak wielkiego projektu jak rewitalizacja?

Wszyscy zainteresowani rewitalizacją podkreślają także, że wielką przeszkodą w jej realizowaniu jest bałagan panujący w polityce przestrzennej. – Bez rozwiązania problemów gospodarowania przestrzenią ciężko będzie o szybką rewitalizację – podkreśla Marek Bryx ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Między planami rewitalizacyjnymi, a miejscowymi musi dojść do ujednolicenia, inaczej ten system nie zadziała.

Artykuł powstał na podstawie debaty „Rewitalizacja przestrzeni miejskiej”, która odbyła się 21 kwietnia 2015 r., ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA