PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Okolice ul. Włókienniczej w Łodzi czeka rewitalizacja

  • Autor: PAP
  • 12 paź 2015 16:04

Konkurs na projekt rewitalizacji kwartału wokół ul. Włókienniczej w Łodzi, który ma być przeprowadzony do końca listopada, będzie unikatowy ze względu na skalę działania - poinformował w poniedziałek łódzki magistrat.

REKLAMA

- Konkurs urbanistyczny to jedno z ostatnich działań w ramach pilotażowego projektu modelowej rewitalizacji w miastach realizowanego we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju - wyjaśnił na konferencji prasowej dyrektor biura ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta Marcin Obijalski.

Zdaniem Obijalskiego uczestnicy konkursu mają szansę na stworzenie unikatowego projektu ze względu na jego szeroką skalę; dotyczyć on ma rewitalizacji obszaru w ścisłym centrum Łodzi w kwartale ulic: Rewolucji 1905 r., Jaracza, Kilińskiego i Wschodniej. Planowane tam inwestycje to m.in. całkowita rewitalizacja 27 kamienic, modernizacje ulic, stworzenie siedzib Centrum Obywatelskiego, Centrum Aktywności Zawodowej Kobiet, Wydziału Partycypacji, a także terenów zielonych, m.in. Placu Włókniarek. Władze Łodzi ogłosiły przetarg na operatora konkursu, który ma przeprowadzić go w listopadzie.

"Projekty mają pokazywać cały kwartał. Nowa aranżacja przestrzeni ma obejmować także miejsca obecnie słabo skomunikowane, np. podwórka kamienic. To na pewno duże wyzwanie, dlatego przewidzieliśmy trzy nagrody w wysokości 40, 25 i 15 tys. zł. Wszystkie pomysły, które nam się spodobają, będziemy mogli wykorzystać w procesie przebudowy kwartału" - dodał Obijalski.

Uczestnicy konkursu otrzymają opracowane wcześniej dokumenty dotyczące priorytetowego obszaru rewitalizacji nr 1, m.in. diagnozy potrzeb mieszkańców, ich rekomendacje związane z aranżacją przestrzeni czy też ekspertyzy stanu technicznego kamienic.

Mimo że mieszkańcy i działający na tym terenie przedsiębiorcy mieli już okazję wypowiedzieć się w konsultacjach społecznych na temat swoich oczekiwań, operator konkursu jest zobligowany do dania im prawa głosu także na etapie tworzenia konkretnych projektów. "Aspekt partycypacyjny odgrywa ważną rolę w tym konkursie, tworzymy bazę dobrych praktyk, z których będą mogły korzystać inne samorządy planujące rewitalizację" - zaznaczył dyr. Biura ds. Rewitalizacji.

Kompleksowa rewitalizacja budynków wymaga wyprowadzenia z nich ok. 400 mieszkańców. Obijalski ocenia, że wszystkie 27 kamienic powinno zostać wysiedlonych do połowy 2017 r.

"Wyprowadzki już się rozpoczęły; ten okres potrwa co najmniej 2 lata. Część lokatorów przeprowadziła się do innych odnowionych kamienic, 60 najemców do bloku wybudowanego wspólnie z TBS, kolejnych 60 wkrótce przeniesie się do zrewitalizowanej kamienicy na Sienkiewicza. Problemy są z osobami nie płacącymi czynszu, z wyrokami eksmisyjnymi. Te przypadki będziemy rozwiązywać indywidualnie, m.in. przydzielając lokale socjalne" - podkreślił.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA