PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Olsztyn szykuje tereny pod inwestycje turystyczne nad jeziorem Ukiel

  • Autor: PAP
  • 04 sty 2012 19:20

Gmina Olsztyn podpisała w środę umowę na przygotowanie gruntów pod inwestycje turystyczne nad jeziorem Ukiel. Wykonawcą infrastruktury wartej 24,6 mln zł będzie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Budownictwa z Olsztyna.

REKLAMA

Umowa przewiduje zaprojektowanie i zbudowanie infrastruktury pod przyszłe inwestycje turystyczno-rekreacyjne na gruntach należących do gminy Olsztyn, położonych nad jeziorem Ukiel (zwanym Krzywym) - największym z olsztyńskich jezior.

Powstaną tam trzy tzw. strefy przedsiębiorczości: nad Zatoką Miłą, przy plaży miejskiej i na Słonecznej Polanie. Ich łączna powierzchnia to ponad 11 ha.

Wykonawca ma odwodnić i uzbroić tereny. Zbuduje też drogi do działek i zapewni dojazd do pobliskiej drogi krajowej nr 16, zbuduje także parkingi, ścieżki rowerowe i chodniki. Wyposaży miejskie grunty w instalacje podziemne: kanalizację sanitarną i deszczową, sieć wodociągową, telekomunikacyjną oraz energetyczną.

Według prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza zwiększy to atrakcyjność inwestycyjną i przyczyni się do rozwoju miasta. Jego zdaniem inwestycja pobudzi lokalną gospodarkę i stworzy nowe miejsca pracy.

Na uzbrojonych gruntach mają powstać całoroczne obiekty turystyczno-rekreacyjne. Miasto liczy, że ziemią w strefach przedsiębiorczości będą zainteresowani prywatni inwestorzy. Miałyby tam powstawać ośrodki sportów wodnych, hotele i restauracje.

Przetarg na uzbrojenie terenów nad jeziorem Ukiel wygrało olsztyńskie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Budownictwa, które zatrudnia ok. 250 osób. Prezes spółki Zenon Kiejda powiedział, że to największa inwestycja firmy, realizowana w formule "zaprojektuj i wybuduj".

Całość prac budowlanych ma zakończyć się do września 2013 r.

Ponad połowa pieniędzy przeznaczonych na inwestycję pochodzi ze środków unijnych, przyznanych gminie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Jezioro Ukiel ma powierzchnię 412 ha i jest największym jeziorem w granicach administracyjnych Olsztyna. Linia brzegowa liczy 22,5 km, tworzy wiele zatok i półwyspów. Nad jeziorem są ośrodki wypoczynkowe, restauracje, przystanie wodne oraz plaża miejska.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA