PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Oni wydają najwięcej na inwestycje

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 06 paź 2017 16:15

Oni wydają najwięcej na inwestycje Fot. unsplash

Wydatki inwestycyjne - większość samorządów boi się tych dwóch słów jak ognia. Które województwa, miasta, powiaty i wsie górują pod względem wydatków inwestycyjnych? Odpowiedzi znajdują się w rankingu „Wspólnoty” - Liderzy inwestycji, który prezentuje Portal Samorządowy.

REKLAMA

Poziom inwestycji samorządowych od kilku lat jest niższy od oczekiwanego. W rankingu "Wspólnoty" obliczono, że jeśli spojrzeć na budżety wszystkich JST, to rekordowy pod tym względem był rok 2010. Od tego czasu notujemy spadki, z jednorazowym odbiciem w 2014 r. Co więcej, autorzy rankingu piszą, że rok 2016 był wyjątkowo kiepski – wielkość budżetowych wydatków majątkowych spadła do najniższego poziomu od 2005 r.

- Eksperci sądzą co prawda, że rok 2016 był ostatnim, kiedy poziom inwestycji samorządowych malał (liczony rok do roku), ale podobnie mówiło się rok wcześniej. Co prawda w tej chwili przybywa oznak, że w 2017 r. niekorzystna tendencja się odwróci, przede wszystkim w wyniku większej absorpcji środków unijnych, ale lepiej tonować optymizm – czytamy w rankingu.

Z raportu dowiadujemy się, że w powiatach i województwach od dłuższego czasu dominują inwestycje transportowe – głównie odnoszące się do dróg, choć w przypadku inwestycji wojewódzkich prawie jedna piąta wydatków w tej kategorii to kolej. Systematycznie spada natomiast znaczenie inwestycji w infrastrukturę ochrony zdrowia – najpoważniejszej kategorii inwestycji w pierwszych latach funkcjonowania samorządowych województw i powiatów. 

Metodologia badania

W tegorocznym rankingu uwzględniono całość wydatków majątkowych. Ta zasada funkcjonuje od zeszłego roku. Wcześniej były to jedynie inwestycje infrastrukturalne. Pod uwagę wzięto średnią z ostatnich trzech lat, aby uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Względem zeszłorocznego rankingu, pozycję liderów utrzymały Kleszczów (gminy wiejskie), Gliwice (miasto na prawach powiatu), Toruń (wojewódzkie) i woj. warmińsko-mazurskie.

Poniżej prezentujemy wyniki w poszczególnych kategoriach, a po bardziej szczegółowe dane odsyłamy do załącznika (multimedia), gdzie znajduje się cały ranking „Wspólnoty”.

Województwo - średnie wydatki inwestycyjne per capita 2014–2016

1. warmińsko-mazurskie - 326,04

2. podlaskie - 315,80

3. lubelskie - 302,84

4. podkarpackie - 253,81

5. świętokrzyskie - 211,17

6. dolnośląskie - 193,29

7. lubuskie - 169,80

8. opolskie - 162,18

9. zachodniopomorskie - 154,96

10. śląskie - 143,37

11. małopolskie - 135,39

12. kujawsko-pomorskie - 129,99

  • 1
  • 2

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA