PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Opole będzie większe

  • Autor: PAP
  • 01 kwi 2016 09:08

Opole będzie większe Fot. Fotolia

Miasto Opole złożyło w czwartek wniosek o powiększenie o tereny 13 sołectw, całych lub ich części, z pięciu podopolskich gmin. Wniosek, adresowany do MSWiA, złożono za pośrednictwem wojewody opolskiego. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rząd.

REKLAMA

Informację o tym, że wniosek został w czwartek przekazany wojewodzie opolskiemu, podał PAP sekretarz miasta Opola Grzegorz Marcjasz. Rzecznik wojewody opolskiego Martyna Kolemba potwierdziła, że taki dokument trafił do urzędu wojewódzkiego.

Marcjasz powiedział, że wraz z wnioskiem władze Opola złożyły w sumie 16 załączników. Wśród nich znalazły się m.in. mapy, analizy dot. podstawowych dochodów podatkowych gmin, ewidencja działek, które miałyby być włączone w granice Opola, wypis z miejscowych planów zagospodarowania oraz inne dokumenty. Do wniosku dołączono też np. informacje o wynikach przeprowadzonych w Opolu i w gminach konsultacji społecznych ws. powiększenia granic.

Sekretarz Opola wyjaśnił, że zgodnie z procedurą wojewoda, za pośrednictwem którego składany jest wniosek do ministra spraw wewnętrznych i administracji, ma 30 dni na jego zaopiniowanie. Potem wniosek wraz z opinią trafia właśnie do MSWiA. Marcjasz dodał, że minister SWiA przeanalizuje sprawę, sformułuje swoją opinię i przedłoży ją wraz z wnioskiem Radzie Ministrów. Ta ma czas na wydanie rozporządzenia w sprawie do 31 lipca. "Jeśli decyzja będzie pozytywna, to rozporządzenie takie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia kolejnego roku" - dodał Marcjasz.

Powiększenie Opola to propozycja prezydenta miasta Arkadiusza Wiśniewskiego, który chce włączyć w jego granice tereny 13 sołectw (całych lub ich części) z pięciu podopolskich gmin: Dąbrowy, Dobrzenia Wielkiego, Komprachcic, Prószkowa i Turawy. Dzięki temu miasto zyskałoby blisko 9,5 tys. mieszkańców (dziś liczy ok. 119 tys.) i ponad 5,3 tys. ha. Zdaniem prezydenta dałoby to możliwość rozwoju Opola.

Propozycję prezydenta poparła uchwałą w listopadzie rada miasta, a na ostatniej sesji w ub. tygodniu ostatecznie opowiedziała się za powiększeniem Opola. Dzięki temu prezydent mógł złożyć do końca marca wniosek do MSWiA, a taki był ostateczny termin złożenia tego wniosku.

Uchwałę ws. powiększenia Opola rada miasta przyjęła jednak niejednogłośnie. Za było 16 radnych z klubów nieformalnej koalicji skupionej wokół prezydenta Opola (klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, Razem dla Opola i PiS); jeden radny głosował przeciw (z mniejszości niemieckiej), a sześciu (m.in. z PO i radny niezależny) wstrzymało się od głosu.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA