PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Opole będzie większe

  • Autor: PAP
  • 01 kwi 2016 09:08

Opole będzie większe Fot. Fotolia

Miasto Opole złożyło w czwartek wniosek o powiększenie o tereny 13 sołectw, całych lub ich części, z pięciu podopolskich gmin. Wniosek, adresowany do MSWiA, złożono za pośrednictwem wojewody opolskiego. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rząd.

REKLAMA

Informację o tym, że wniosek został w czwartek przekazany wojewodzie opolskiemu, podał PAP sekretarz miasta Opola Grzegorz Marcjasz. Rzecznik wojewody opolskiego Martyna Kolemba potwierdziła, że taki dokument trafił do urzędu wojewódzkiego.

Marcjasz powiedział, że wraz z wnioskiem władze Opola złożyły w sumie 16 załączników. Wśród nich znalazły się m.in. mapy, analizy dot. podstawowych dochodów podatkowych gmin, ewidencja działek, które miałyby być włączone w granice Opola, wypis z miejscowych planów zagospodarowania oraz inne dokumenty. Do wniosku dołączono też np. informacje o wynikach przeprowadzonych w Opolu i w gminach konsultacji społecznych ws. powiększenia granic.

Sekretarz Opola wyjaśnił, że zgodnie z procedurą wojewoda, za pośrednictwem którego składany jest wniosek do ministra spraw wewnętrznych i administracji, ma 30 dni na jego zaopiniowanie. Potem wniosek wraz z opinią trafia właśnie do MSWiA. Marcjasz dodał, że minister SWiA przeanalizuje sprawę, sformułuje swoją opinię i przedłoży ją wraz z wnioskiem Radzie Ministrów. Ta ma czas na wydanie rozporządzenia w sprawie do 31 lipca. "Jeśli decyzja będzie pozytywna, to rozporządzenie takie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia kolejnego roku" - dodał Marcjasz.

Powiększenie Opola to propozycja prezydenta miasta Arkadiusza Wiśniewskiego, który chce włączyć w jego granice tereny 13 sołectw (całych lub ich części) z pięciu podopolskich gmin: Dąbrowy, Dobrzenia Wielkiego, Komprachcic, Prószkowa i Turawy. Dzięki temu miasto zyskałoby blisko 9,5 tys. mieszkańców (dziś liczy ok. 119 tys.) i ponad 5,3 tys. ha. Zdaniem prezydenta dałoby to możliwość rozwoju Opola.

Propozycję prezydenta poparła uchwałą w listopadzie rada miasta, a na ostatniej sesji w ub. tygodniu ostatecznie opowiedziała się za powiększeniem Opola. Dzięki temu prezydent mógł złożyć do końca marca wniosek do MSWiA, a taki był ostateczny termin złożenia tego wniosku.

Uchwałę ws. powiększenia Opola rada miasta przyjęła jednak niejednogłośnie. Za było 16 radnych z klubów nieformalnej koalicji skupionej wokół prezydenta Opola (klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, Razem dla Opola i PiS); jeden radny głosował przeciw (z mniejszości niemieckiej), a sześciu (m.in. z PO i radny niezależny) wstrzymało się od głosu.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA