PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Opole już większe

  • Autor: PAP
  • 29 lip 2016 17:04

Opole już większe Fot. Fotolia

Rozporządzenie rządu m.in. powiększające granice Opola zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP – poinformował w piątek prezydent tego miasta Arkadiusz Wiśniewski.

REKLAMA

Rozporządzenie ws. ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gminy, rząd przyjął 19 lipca br. Dotyczy ono m.in. zmian granic gmin Spytkowice i Alwernia w woj. małopolskim, powiększenia granic Rzeszowa (o grunty gminy Świlcza) oraz powiększenia Szczecina (o pojedyncze działki z gminy Goleniów).

Najobszerniejsza część rozporządzenia dotyczy jednak zmian granic Opola. Zgodnie z jego zapisami z początkiem przyszłego roku powierzchnia Opola zwiększy się o sołectwa z podopolskich gmin: Dąbrowy, Dobrzenia Wielkiego, Komprachcic i Prószkowa.

Przeciwko powiększeniu powierzchni Opola od miesięcy protestowali samorządowcy i część mieszkańców podopolskich gmin.

Zgodnie z rozporządzeniem do Opola wcielona zostanie znaczna część gminy Dobrzeń Wielki. Będą to wchodzące w jej skład sołectwa: Czarnowąsy (1534 ha), Borki (161 ha), Świerkle (463 ha) oraz Krzanowice (226 ha), części Dobrzenia Małego (110 ha) oraz części Brzezia (258 ha). Ponadto w skład Opola wejdą też sołectwa Chmielowice (336 ha) i Żerkowice (197 ha) z gminy Komprachcice, sołectwo Winów (279 ha) z gminy Prószków, a także sołectwa Sławice (617 ha), Wrzoski (594 ha) oraz część Karczowa (458 ha) z gminy Dąbrowa.

Ogółem powierzchnia miasta powiększy się w ten sposób o ponad 5,2 tys. ha, czyli 52 km kw. - do 149 km kw. Dzięki powiększeniu granic liczba opolan wzrośnie o 9,2 tys. (do 128 tys.).

Na początku tygodnia prezydent Wiśniewski, będący inicjatorem powiększenia miasta informował, że w ratuszu pracuje już zespół wdrożeniowy, który "na dniach zostanie formalnie powołany do przygotowania miasta i jego mieszkańców" do zmiany granic.

Zgodnie z przekazanymi na wtorkowej konferencji prasowej informacjami władz Opola, mieszkańcy przyłączanych do tego miasta terenów nie będą musieli wymieniać dowodów osobistych, praw jazdy, najprawdopodobniej kodów pocztowych (zależy to od Poczty Polskiej) czy dowodów rejestracyjnych i tablic. W ślad za zmianą granic nowi opolanie będą jednak musieli wypełnić nowe deklaracje śmieciowe i nowe deklaracje podatkowe (dot. podatków lokalnych)

Istotną kwestią będą zmiany nazw ulic - w przeciwnym razie w powiększonym Opolu część nazw powielałaby się (według informacji władz Opola takich powtarzających się nazw jest ok. 120). Miasto nie wie jeszcze, jak postąpi w tej kwestii; zadeklarowało, że chce najpierw rozmawiać na ten temat z mieszkańcami i ich reprezentantami.

Zmieniany będzie także układ komunikacyjny - m.in. wydłużana będzie część dotychczasowych linii autobusowych, zwiększana częstotliwość kursowania czy budowana nowa infrastruktura przystankowa.

  • 1
  • 2

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA