PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Opole zdobyło fundusze na rozwój infrastruktury

  • Autor: PAP
  • 13 mar 2015 08:00

Uzbrajanie terenów inwestycyjnych, tworzenie systemu ścieżek rowerowych, budowa i modernizacja oświetlenia ulicznego - to m.in. działania, na które z puli 71,4 mln euro unijnych pieniędzy na tzw. ZIT będą mogły czerpać gminy należące do Aglomeracji Opolskiej.

REKLAMA

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (tzw. ZIT) to nowy unijny instrument finansowania służący współpracy samorządów, który Komisja Europejska wprowadziła na lata 2014-2020. Chodzi w nim o tworzenie wspólnych projektów miast oraz otaczających je gmin, czyli tzw. obszarów funkcjonalnych.

W ramach ZIT pieniądze unijne na swoje projekty będzie mieć Aglomeracja Opolska, którą tworzy 21 gmin z miastem Opole na czele. Łącznie w latach 2014-2020 Aglomeracja otrzyma z tej puli 71,4 mln euro. By te pieniądze mogły być wykorzystywane w czwartek w biurze Aglomeracji podpisano tzw. "Porozumienie w sprawie przekazania zadań z zakresu realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020".

Prócz np. budowy ścieżek rowerowych czy modernizacji oświetlenia ulicznego pieniądze z puli ZIT w Aglomeracji będą też mogły być wykorzystywane np. na budowę parkingów w systemie park&ride i bike&ride; tzw. zwiększenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej, czyli np. wymianę ogrzewania w budynkach publicznych na bardziej energooszczędne i ekologiczne, czy na ochronę dziedzictwa kulturowego.

Dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej Krzysztof Początek tłumaczył, że z tej puli ok. 8,5 mln euro przeznaczonych ma być na uzbrajanie terenów inwestycyjnych; ok. 40 mln euro na zadania związane z ochroną środowiska, czyli szeroko pojętą gospodarką niskoemisyjną; 8 mln euro na ochronę dziedzictwa kulturowego, a kilkanaście mln euro również na działania związane z edukacją.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, pełniący też funkcję przewodniczącego zarządu Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska podkreślał w czwartek, że podpisanie porozumienia to ważny moment, bo daje podstawy do współpracy skupionych w niej samorządów w zakresie realizacji wspólnych zadań i finansowanie tych zadań ze środków europejskich.

Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła mówił z kolei, że podpisywane w czwartek porozumienie rozpoczyna też kolejny etap całej procedury wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego. Dodał, że dzień wcześniej takie porozumienia podpisano też z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) oraz Wojewódzkim Urzędem Pracy (WUP). "Dzięki pracy wielu partnerów - z Aglomeracji, WUP, OCRG oraz departamentu koordynacji programów operacyjnych - jesteśmy dziś liderem w kraju, jeśli chodzi o procedowanie tych wszystkich wymogów instytucjonalnych" - mówił Buła.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA