PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Opolski samorząd zwiększa wpływy w Wałbrzyskiej SSE

  • Autor: PAP
  • 25 lis 2015 16:38

Województwo opolskie odkupi pakiet udziałów w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej od gm. Wałbrzych. Zgodę na to wyraził opolski sejmik na ostatniej sesji. Większy pakiet udziałów ma dać regionowi m.in. lepszy wpływ na pozyskiwanie inwestorów.

REKLAMA

Chodzi o odkupienie od gm. Wałbrzych 1029 udziałów w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (WSSE) Invest-Park. Udziały te mają kosztować ponad 16,5 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z kolei ze sprzedaży WSSE terenów inwestycyjnych w gm. Skarbimierz (Opolskie).

Jak zapisano w uzasadnieniu uchwały opolskiego sejmiku - w wyniku tej transakcji woj. opolskie stanie się drugim co do wielkości udziałów wspólnikiem w WSSE, największym spośród samorządów, - dzięki czemu będzie miało większy wpływ na kierunki rozwoju Spółki m.in. poprzez uprawnienie do wskazywania członka Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki.

Dotychczas Opolszczyzna miała w WSSE 42 udziały, które stanowiły 0,16 proc. kapitału zakładowego. Kupiła je w kwietniu ub. roku od Kudowy Zdroju za 420 tys. zł. Okazja do zakupu kolejnych udziałów - o co region opolski zabiegał od kilku lat - pojawiła się, gdy gm. Wałbrzych uznała, że chce sprzedać swój pakiet udziałów - w sumie 1411 (co stanowiło blisko 5,7 proc.). Pakiet ten został wyceniony na ponad 22,7 mln zł. Władze woj. opolskiego postanowiły skorzystać z prawa pierwokupu i złożyły ofertę przejęcia tych akcji.

Pieniądze na ten cel samorząd województwa pozyskał ze sprzedaży dla WSSE terenów inwestycyjnych będących już w tej strefie, ale nie będących jej własnością, które regionowi nieodpłatnie przekazała gm. Skarbimierz. Początkowo miało to być 81 ha, jednak - jak powiedział członek zarządu woj. opolskiego Grzegorz Sawicki - ostatecznie gmina zdecydowała się przekazać województwu 71 ha. Teren ten wyceniono na nieco ponad 16,5 mln zł i za taką kwotę samorząd woj. opolskiego zdecydował się wykupić większość pakietu udziałów gm. Wałbrzych. Zgody na to stosowną uchwałą udzielił opolski sejmik.

- Wobec reszty udziałów z całego pakietu gm. Wałbrzych zastosowany ma zostać mechanizm ich umorzenia przez WSSE - dodał Sawicki.

Uchwała sejmiku dot. zgody na zakup udziałów gm. Wałbrzych została wysłana w środę do WSSE. Skarbnik woj. opolskiego Stanisław Mazur dodał, że wszelkie transakcje finansowe związane z zakupem pakietu udziałów oraz sprzedaży gruntów mają zostać przeprowadzone w przyszłym tygodniu.

Województwo liczy, że większe udziały w WSSE dadzą możliwość sprawniejszego pozyskiwania inwestorów na Opolszczyźnie. Interes gminy Skarbimierz, która przekazała regionowi tereny, to z kolei powstające u nowych inwestorów miejsca pracy oraz podatki, które zasilić mogą budżet samorządu.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA