PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Opolszczyzna chce być jedną wielką SSE, ale do pomysłu trzeba przekonać ministra finansów

  • Autor: PAP
  • 06 paź 2012 12:17

Opolszczyzna chce być jedną wielką SSE, ale do pomysłu trzeba przekonać ministra finansów

Waldemar Pawlak stwierdził, że do utworzenia na Opolszczyźnie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE), która miałaby być częścią specjalnej strefy demograficznej, trzeba przekonać ministra finansów. Zdaniem wicepremiera, Rostowski jest krytyczny wobec stref.

REKLAMA

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, który w piątek był w Opolu na zjeździe sprawozdawczo-wyborczym PSL, o utworzeniu SSE na terenie całego woj. opolskiego powiedział: "Nie chcę was martwić, ale w tej chwili minister Rostowski w ogóle odnosi się krytycznie do instrumentu, jakim jest specjalna strefa ekonomiczna". I dodał: "Nie rozumiem w ogóle dlaczego".

Specjalna strefa demograficzna to projekt władz woj. opolskiego, który ma służyć walce z depopulacją, która najbardziej w kraju dotyka właśnie Opolszczyznę. Integralną częścią strefy demograficznej miałaby być - według planów marszałka woj. opolskiego Józefa Sebesty - specjalna strefa ekonomiczna obejmująca cały region.

Zdaniem Pawlaka SSE to "najlepsze i najrzetelniejsze podejście" dla przedsiębiorców i władz, bo dopiero po zainwestowaniu i uruchomieniu produkcji przedsiębiorca może uzyskiwać ulgę w przychodach z CIT. "To najbardziej sensowne rozwiązanie z punktu widzenia pomocy publicznej" - powiedział Pawlak.

Ale - dodał - minister finansów "dąży do zarżnięcia specjalnych stref ekonomicznych" i nie zgadza się na ich poszerzanie oraz przedłużenie terminu ich funkcjonowania. "Bardzo byłby chętny, by marszałek Sebesta skontaktował się ze swoimi kolegami z Platformy (Obywatelskiej) i przekonał ministra finansów, by ten zrozumiał, że specjalna strefa ekonomiczna to bardzo dobry instrument do przyciągania inwestorów i tworzenia atrakcyjnych miejsc pracy na tak trudne tereny jak Opolszczyzna" - skwitował w piątek w Opolu Waldemar Pawlak.

Wicepremier powiedział też, że duża emigracja przyczyniająca się do depopulacji na Opolszczyźnie jest wynikiem "mniejszej atrakcyjności pracy w regionie". Jego zdaniem to właśnie atrakcyjna praca jest warunkiem poprawy sytuacji demograficznej nie tylko opolskiego. Dlatego ministerstwo gospodarki widzi "konieczność i potrzebę" rozszerzania o kolejne tereny inwestycyjne strefy istniejące. Pawlak stwierdził natomiast, że "nie liczyłby", iż ministerstwo finansów zgodzi się na utworzenie oddzielnej opolskiej strefy ekonomicznej. "Zresztą nie bardzo też możemy tworzyć nowe strefy. Ale możemy rozszerzać te już istniejące i na tym bym skupił uwagę" - zaznaczył Waldemar Pawlak.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA