PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Otwórzmy się na morze - relacja z sesji inauguracyjnej Property Forum Trójmiasto

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 30 lis 2015 10:24

Otwórzmy się na morze - relacja z sesji inauguracyjnej Property Forum Trójmiasto Prelegenci sesji inauguracyjnej Property Forum Trójmiasto 2015

Receptą na sukces dla Trójmiasta jest specjalizacja i tworzenie konkurencyjnej przewagi w oparciu o wielki kapitał, jakim jest morze - uznali uczestnicy debaty inauguracyjnej Property Forum Trójmiasto.

REKLAMA

Trójmiasto, jak wiele regionów w Polsce, zyskało w ostatnich latach nowoczesną infrastrukturę drogową, w tym nową autostradę, czy szybką kolej - pendolino. Lepsze połączenia, to jeden z głównych czynników, który przekłada się na rozwój gospodarczy tej części kraju - podkreślali wspólnie uczestnicy debaty inaugurującej konferencję Property Forum.

- Z mojego punktu widzenia najważniejsze zmiany dotyczą rozwoju komunikacji – mówiła Magdalena Reńska, dyrektor gdańskiego oddziału JLL. - Dzięki Kolei Metropolitalnej, zyskaliśmy w Trójmieście doskonały dojazd. W ten sposób polepszyła się dostępność biurowców i ich atrakcyjność dla najemców.

To przekonanie podzielała Katarzyna Gruszecka- Spychała, wiceprezydent Gdyni. - Sfera komunikacyjna należy do najważniejszych dla rozwoju miast. To zresztą jedno z zadań administracji samorządowej, będące istotnym elementem tworzenia warunków do rozwoju biznesu - podkreślała.

Na rozwój regionu miała wpływ również aktywność deweloperów na rynku biurowym. – To, że zaryzykowali i zainwestowali w Trójmieście dało nam szansę, żeby zapełniać biurowce. Ten rynek wyraźnie się rozkręcił – mówił Marcin Faleńczyk, Deputy Director Invest in Pomerania. - Nie popadnijmy jednak w samozadowolenie, aby sukces nas nie uśpił. My mamy być lepsi niż Wrocław, mamy się bardziej starać - apelował.

I rzeczywiście pod względem rynku biurowego Trójmiasto jest ciągle w tyle za Wrocławiem czy Krakowem. Czynsze transakcyjne uzyskiwane w umowach najmu wynoszą tu od 12,75 euro/mkw. do 13,5 euro/mkw. Podczas gdy we Wrocławiu stawki za wynajem wynoszą 14-14,5 euro/mkw., a w Krakowie 13,8-14,5 euro/mkw.

Jednak najbardziej kluczowym i zgodnie eksponowanym przez wszystkich uczestników dyskusji czynnikiem rozwoju regionu jest lokalizacja czyli położenie nad morzem. Korzysta z tego także sektor logistyczny.

- Dostęp do morza oraz możliwość ciekawych inwestycji produkcyjnych i magazynowych dostrzegła zarówno Polska, jak i Europa - mówił Marcin Faleńczyk, Deputy Director Invest in Pomerania. - Jesteśmy u progu zmiany jakościowej w zakresie procesów logistycznych w Polsce. Jeszcze do niedawna największym portem był Hamburg, skąd towary przewożone były do centralnej lub południowej. W tej chwili wraz z rozwojem terminali to się zmienia. Świat zauważył, że warto do Trójmiasta przesyłać towary drogą morską i staramy się być na to przygotowani.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA