PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PAIH prowadzi projekty warte miliardy euro

  • Autor: PAP
  • 26 paź 2017 17:02

PAIH prowadzi projekty warte miliardy euro fot. Fotolia

Polska Agencja Inwestycji i Handlu prowadzi obecnie projekty o wartości 6 miliardów euro. Dla porównaniu projekty ubiegłoroczne były warte 4,18 miliarda euro. Oznacza to wzrost o ponad 44 proc. rok do roku.

REKLAMA

Wiceszef PAIH podkreślił, że liczba miejsc pracy powstałych dzięki prowadzonym przedsięwzięciom, zwiększyła się o 12,7 tys. w ujęciu rocznym. "Obecnie jest to 59,2 tys. osób, rok temu było 46,5 tys. osób" - wyliczył.

"Obecnie PAIH obsługuje 187 projektów w porównaniu ze 188 rok temu, ale o większej wartości" - wyjaśnił Senger. Dodał, że PAIH udało się przyciągnąć "większą liczbę bardziej intensywnych pod względem nakładów inwestycyjnych projektów" - szczególnie z Azji.

"Praca z inwestorami z Japonii, Korei, Chin zaowocowała tym, że zwiększył nam się portfel projektów inwestycyjnych azjatyckich. Pozwoliło to też zwiększyć ilość projektów, nad którymi pracujemy. Porównując rok do roku nasze statystyki, jest to prawie o 2 mld większa wartość inwestycji i więcej miejsc pracy" - wskazał.

W pierwszej piątce inwestorów znajdują się dwa kraje azjatyckie - Japonia, która z liczbą 12 projektów awansowała na trzecie miejsce, i Chiny (10 projektów) - na piątej pozycji. Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajmuje USA (60 projektów), drugie - Niemcy (21), a czwarte Wielka Brytania (12). "Co ciekawe wartość japońskich inwestycji nie odbiega bardzo od niemieckich czy amerykańskich. Jest to odpowiednio ponad 676 mln euro wobec ok. 1 mld i 993,4 mln euro" - wskazał Senger. Dodał, że wartość inwestycji chińskich to 1,02 mld euro.

PAIH przedstawiła też wyniki dotyczące projektów zakończonych w 2017 roku. "Dzisiaj, pod koniec trzeciego kwartału, udało nam się osiągnąć wartość inwestycji taką, jak na koniec poprzedniego roku mniejszą liczbą projektów. Na to składały się przede wszystkim tak duże inwestycje, jak LG Chem w Kobierzycach - fabryka produkująca baterie do samochodów elektrycznych. A jeżeli chodzi o miejsca pracy, to tak duży projekt, jak JP Morgan - centrum korporacyjne, które zostanie utworzone w Warszawie" - wskazał.

PAIH zamknęła do października 2017 r. 51 projektów o łącznej wartości 1,77 mld euro w porównaniu z 48 projektami o wartości 1,06 mld. euro rok temu. Inwestorzy zagraniczni wybierali na miejsce inwestycji głównie Dolny Śląsk, Mazowsze i Małopolskę.

"Oznacza to, że w Polsce klimat dla inwestorów jest coraz lepszy. W następnym roku przez zrealizowanie nowych założeń polityki inwestycyjnej państwa, wprowadzenie mechanizmów, o których mówił premier Morawiecki (Polska jedną strefą ekonomiczną), ułatwienie procedur dla inwestorów, dopracowanie i rozwinięcie koncepcji one stop shop pozwoli nam na pewno zwiększyć te wyniki w kolejnych latach" - ocenił Senger.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA