PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PAIiIZ: mazowieckie nadal najatrakcyjniejszym inwestycyjnie województwem Polski

  • Autor: PAP
  • 28 lis 2013 16:51

Najbardziej atrakcyjnym inwestycyjnie województwem Polski jest nadal mazowieckie. Jednak pozostałe regiony coraz bardziej doganiają lidera - to główne wnioski raportu nt. atrakcyjności inwestycyjnej województw przygotowanego na zlecenie PAIiIZ.

REKLAMA

Pozostali liderzy - województwa śląskie i dolnośląskie - utrzymywali swoje wysokie pozycje rankingowe. Do grona atrakcyjnych województw dołączyło też województwo łódzkie, co - jak wskazują autorzy raportu - oznacza sukces restrukturyzacji przemysłu w tym mieście. Wysoko w rankingu są też małopolskie, pomorskie i wielkopolskie. Autorzy podkreślają również wzrost atrakcyjności inwestycyjnej województw podkarpackiego i lubuskiego.

Autorzy raportu wskazują też, że nadal powiaty ziemskie ustępują pod względem atrakcyjności inwestycyjnej powiatom miejskim. Jednak miasta na prawie powiatu zmniejszyły swoje przewagi lokalizacyjne w stosunku do obszarów miejskich. Eksperci wskazują, że specjalne strefy ekonomiczne są najbardziej skutecznym źródłem bodźców rozwojowych w rejonach uprzemysłowionych.

"Jestem zaskoczona, że zmienia się struktura atrakcyjności gmin wiejskich w stosunku do gmin miejskich. Dotychczas myślałam, że to gminy miejskie dominują, jednak z raportu wynika, że tendencja jest już inna. Zaskakująca jest też pogoń za liderem tego rynku, czyli województwem mazowieckim. Dystans pomiędzy najbardziej i najmniej rozwiniętymi regionami cały czas się zmniejsza na korzyść pozostałych 15 województw" - powiedziała PAP dyrektor departamentu rozwoju regionalnego PAIiIZ Monika Gąsiorowska.

Również prof. dr hab. Hanna Godlewska-Majkowska podkreśla, że najważniejszym wnioskiem raportu jest malejący dystans między najmocniejszymi i najsłabszymi województwami. "Każde województwo powinno skorzystać z raportu, by dowiedzieć się, jakie przewagi pozwalają mu na zdobywanie inwestorów zagranicznych" - powiedziała PAP.

Raport został wykonany na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych przez Centrum Analiz Regionalnych i Lokalnych pod kierunkiem prof. dr hab. Hanny Godlewskiej-Majkowskiej ze Szkoły Głównej Handlowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA