PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PAIiIZ nagrodziła gminy za najlepiej przygotowane tereny pod inwestycje

  • Autor: PAP
  • 27 paź 2014 20:07

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych nagrodziła w poniedziałek 16 gmin, które najlepiej przygotowały tereny pod inwestycje. Adam Małecki z PAIiIZ podkreśla, że dla inwestorów liczy się też bliskość dróg szybkiego ruchu i Specjalnych Stref Ekonomicznych.

REKLAMA

Małecki zwrócił także uwagę, że gminy, które chcą przyciągnąć inwestorów, powinny zadbać o to, aby usprawnić formalności, jakie inwestor będzie musiał wykonać, a także dobrze przygotować wszelkiego rodzaju procedury decyzyjne dotyczące ewentualnych inwestycji, aby wykluczyć potencjalne problemy. "Dla firm ważna jest też bliskość dróg szybkiego ruchu oraz dostęp do Specjalnych Stref Ekonomicznych" - powiedział Adam Małecki, wicedyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych w PAIiIZ.

W tegorocznej edycji konkursu "Grunt na medal" wzięło udział 136 gmin, które nadesłały 212 ofert terenów inwestycyjnych. Spośród nich 90 to oferty nowe, których nie było dotychczas w bazie PAIiIZ. W tym roku konkurs zdominowały tereny z województw wielkopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Spośród nich jury konkursu wybrało 16 najlepszych.

Nagrodzone gminy mogą liczyć na promocję terenu inwestycyjnego, a także na większe zainteresowanie inwestorów zgłaszających się do PAIiIZ lub jego regionalnych partnerów Centrów Obsługi Inwestora.

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział, że konkurs ma pokazywać dobre praktyki samorządów. "Dziś gminy, żeby poważnie myśleć o zrealizowaniu swoich celów inwestycyjnych, nie mogą tylko wystawić kawałek pola czy gruntu, a przy nim postawić tabliczkę z napisem +Specjalna Strefa Ekonomiczna+ czy +Teren inwestycyjny+. Trzeba w takich gruntach zapewnić dostęp do energii, wody, kanalizację, trzeba mieć szkolnictwo zawodowe w regionie, tak żeby poważnie traktować kogoś, kto na dłużej chce się związać z danym terenem. Trzeba także uzyskać akceptację społeczną co do rodzaju produkcji, ewentualnej uciążliwości, a także zadbać o dobre relacje między pracodawcą a przyszłymi pracownikami" - powiedział Piechociński.

Prezes PAIiIZ Sławomir Majman podkreślił, że 60 proc. działek, które były laureatami poprzednich edycji konkursu, ma już inwestorów. "Każdy inwestor jest dla nas cenny - zarówno ten zagraniczny, jak i polski. Wiedzą o tym doskonale gminy, gdzie zlokalizowanych jest 16 nagrodzonych w tym roku gruntów inwestycyjnych" - powiedział Majman.

Ogólnopolski Konkurs "Grunt na medal" organizowany jest przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych we współpracy z marszałkami województw oraz Regionalnymi Centrami Obsługi Inwestora, pod patronatem honorowym wiceprezesa Rady Ministrów i ministra gospodarki Janusz Piechocińskiego oraz Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej.

Do tej pory w czterech edycjach konkursu wzięło udział 1045 gmin, które łącznie przedstawiły 1625 ofert lokalizacyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA