PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PAIiIZ: przyciągać nowych, ale i dopieszczać obecnych inwestorów

  • wnp.pl
  • 10 wrz 2013 16:56

PAIiIZ: przyciągać nowych, ale i dopieszczać obecnych inwestorów

Inwestorzy, którzy zdecydowali się zainwestować w Polsce są w większości zadowoleni z tego wyboru i zamierzają rozwijać działalność w naszym kraju, reinwestując osiągnięte tu zyski. PAIiIZ deklaruje, że będą mogli liczyć na coraz większe wsparcie ze strony Agencji w swojej działalności.

REKLAMA

- Do niedawna koncentrowaliśmy się na pozyskiwaniu nowych inwestorów, teraz ten trend się powoli odwraca. Postawiliśmy na wzmocnienie opieki poinwestycyjnej - deklaruje Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych. A taka pomoc jest często potrzebna. - Firmy, które już są obecne w Polsce mają znacznie większe problemy np. w uzyskaniu spotkania z przedstawicielami administracji rządowej, ministrami niż te, które dopiero wchodzą na rynek - twierdzi Joanna Bensz, członek zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej (AmCham) w Polsce. Lepsze kontakty z administracją z pewnością ułatwiłyby reinwestycje.

A jest się o co starać. Reinwestycja stanowią znaczną część bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce - w 2010 r sięgnęły 54 proc. całości BIZ. Obecnie kształtują się na poziomie 30 40 proc. W latach 2010-2013 ze 189 projektów obsługiwanych przez PAIiZ 72 to były właśnie reinwestycje. - Z punktu widzenia PAIiIZ średnio 41 proc. inwestorów nie poprzestaje na jednym projekcie - stwierdziła Anna Polak Kocińska, wiceprezes PAIiIZ. A zainteresowanie jest znacznie większe. Z badań przeprowadzonych przez AmCham 87 proc. zrzeszonych w Izbie firm planuje dalszy rozwój w naszym kraju.

Zdaniem Iwony Chojnowskiej-Haponik warto wspierać bo to forma korzystna dla kraju, ale dla firmy. - Dla inwestora reinwestycja oznacza najczęściej niższe koszty, eliminację ryzyka związanego z wejściem na nowy rynek, znajomość rynku i procedur obowiązujących w danym kraju - przekonuje dyrektor w PAIiIZ. Oszczędza też kraj - poprzez niższe koszty pozyskania inwestora i krótszy proces inwestycji. - W przypadku wkraczających na nasz rynek firm proces inwestycyjny to około 2,5 roku. W przypadku reinwestycji ten okres może być nawet o połowę krótszy - stwierdziła Iwona Chojnowska-Haponik. Reinwestycje wiążą się również z rozwojem technologicznym kraju. Gdy pierwszym etapem inwestycji jest zakład produkcyjny, następnym bardzo często bywają centra badawczo-rozwojowe.

Joanna Bensz zwracała uwagę, że decyzja o inwestycji w danym kraju jest podejmowana na najwyższych szczeblach władz w korporacji, stąd bardzo często dochodzi do wewnątrzkorporacyjnej rywalizacji o ulokowanie danej inwestycji pomiędzy lokalnymi oddziałami firmy. W niej - poza kompetencjami lokalnych zarządów, bardzo ważnym czynnikiem są warunki biznesowe jakie oferuje dany kraj i przyjazność otoczenia biznesowego. A tu- jak zwracają uwagę inwestorzy: - jest jeszcze sporo do zrobienia.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA