PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PAIiIZ: przyciągać nowych, ale i dopieszczać obecnych inwestorów

  • wnp.pl
  • 10 wrz 2013 16:56

PAIiIZ: przyciągać nowych, ale i dopieszczać obecnych inwestorów

Inwestorzy, którzy zdecydowali się zainwestować w Polsce są w większości zadowoleni z tego wyboru i zamierzają rozwijać działalność w naszym kraju, reinwestując osiągnięte tu zyski. PAIiIZ deklaruje, że będą mogli liczyć na coraz większe wsparcie ze strony Agencji w swojej działalności.

REKLAMA

- Do niedawna koncentrowaliśmy się na pozyskiwaniu nowych inwestorów, teraz ten trend się powoli odwraca. Postawiliśmy na wzmocnienie opieki poinwestycyjnej - deklaruje Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych. A taka pomoc jest często potrzebna. - Firmy, które już są obecne w Polsce mają znacznie większe problemy np. w uzyskaniu spotkania z przedstawicielami administracji rządowej, ministrami niż te, które dopiero wchodzą na rynek - twierdzi Joanna Bensz, członek zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej (AmCham) w Polsce. Lepsze kontakty z administracją z pewnością ułatwiłyby reinwestycje.

A jest się o co starać. Reinwestycja stanowią znaczną część bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce - w 2010 r sięgnęły 54 proc. całości BIZ. Obecnie kształtują się na poziomie 30 40 proc. W latach 2010-2013 ze 189 projektów obsługiwanych przez PAIiZ 72 to były właśnie reinwestycje. - Z punktu widzenia PAIiIZ średnio 41 proc. inwestorów nie poprzestaje na jednym projekcie - stwierdziła Anna Polak Kocińska, wiceprezes PAIiIZ. A zainteresowanie jest znacznie większe. Z badań przeprowadzonych przez AmCham 87 proc. zrzeszonych w Izbie firm planuje dalszy rozwój w naszym kraju.

Zdaniem Iwony Chojnowskiej-Haponik warto wspierać bo to forma korzystna dla kraju, ale dla firmy. - Dla inwestora reinwestycja oznacza najczęściej niższe koszty, eliminację ryzyka związanego z wejściem na nowy rynek, znajomość rynku i procedur obowiązujących w danym kraju - przekonuje dyrektor w PAIiIZ. Oszczędza też kraj - poprzez niższe koszty pozyskania inwestora i krótszy proces inwestycji. - W przypadku wkraczających na nasz rynek firm proces inwestycyjny to około 2,5 roku. W przypadku reinwestycji ten okres może być nawet o połowę krótszy - stwierdziła Iwona Chojnowska-Haponik. Reinwestycje wiążą się również z rozwojem technologicznym kraju. Gdy pierwszym etapem inwestycji jest zakład produkcyjny, następnym bardzo często bywają centra badawczo-rozwojowe.

Joanna Bensz zwracała uwagę, że decyzja o inwestycji w danym kraju jest podejmowana na najwyższych szczeblach władz w korporacji, stąd bardzo często dochodzi do wewnątrzkorporacyjnej rywalizacji o ulokowanie danej inwestycji pomiędzy lokalnymi oddziałami firmy. W niej - poza kompetencjami lokalnych zarządów, bardzo ważnym czynnikiem są warunki biznesowe jakie oferuje dany kraj i przyjazność otoczenia biznesowego. A tu- jak zwracają uwagę inwestorzy: - jest jeszcze sporo do zrobienia.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA