PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Piechociński: większe specjalne strefy ekonomiczne to nowe miejsca pracy

  • Autor: PAP
  • 14 sie 2013 15:18

Piechociński: większe specjalne strefy ekonomiczne to nowe miejsca pracy

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński mówił w środę w Szczecinie, że włączenie nowych terenów inwestycyjnych do stref ekonomicznych - kostrzyńsko-słubickiej i mieleckiej - może dać kilka tysięcy miejsc pracy w Zachodniopomorskiem.

REKLAMA

O włączeniu dodatkowych terenów do dwóch stref ekonomicznych zdecydował we wtorek rząd. Zdaniem Piechocińskiego decyzja jest "oczekiwana, racjonalna i bardzo potrzebna".

Do kostrzyńsko-słubickiej specjalnej strefy ekonomicznej mają być włączone tereny gmin: Goleniów, Stęszew, Nowogard, Pełczyce oraz tereny Szczecina. Jak mówił Piechociński, łącznie do strefy włączonych zostanie ponad sto hektarów terenów inwestycyjnych. Jego zdaniem pozwoli to na utworzenie w strefie 4137 nowych miejsc pracy. "Z szacunków wynika, że w ciągu 2-3 lat poza strefą powstanie dodatkowo 827 miejsc pracy" - dodał wicepremier.

Powiedział także, że rozszerzona mielecka strefa ekonomiczna obejmie m.in. ponad 20 hektarów terenów inwestycyjnych w Szczecinie. Na jej terenie ma powstać 451 nowych miejsc pracy - szacował.

"Z jednej strony władza publiczna i samorząd są bardzo ważnymi partnerami dla przedsiębiorczości, ale strefy obok klastrów i parków technologicznych biorą dodatkowe zobowiązania" - mówił Piechociński. "Chciałbym, żeby były rozsadnikami polskiej przedsiębiorczości, (...) aby strefy pokazywały także bardzo potrzebny związek pomiędzy przedsiębiorczością, produkcją, usługami a nauką i badaniami oraz rozwojem" - dodał.

Szef resortu gospodarki podkreślił, że po upadku przemysłu stoczniowego w Polsce województwo zachodniopomorskie musi odbudować swoje "przewagi konkurencyjne". Pomóc ma w tym rozszerzenie specjalnych stref ekonomicznych.

Zainteresowanym działalnością na terenach, które zostaną włączone w Szczecinie do mieleckiej specjalnej strefy ekonomicznej, jest konsorcjum KSO. Pod koniec czerwca br. KSO zostało pełnoprawnym właścicielem 21 ha gruntów Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia na wyspie Ostrów Brdowski na Odrze.

KSO planuje budowę zakładu produkującego fundamenty morskich wież wiatrowych, na których montowane będą maszty i turbiny wiatrowe. Wartość inwestycji to ponad 330 mln zł.

Problemem jest linia energetyczna przebiegająca nad torem wodnym ze Szczecina do Świnoujścia, która będzie utrudniała transport drogą wodną gotowych elementów z zakładu KSO.

Piechociński powiedział, że do końca miesiąca powinno być gotowe porozumienie w sprawie linii energetycznej, aby nie blokowała korytarza transportowego.

Na terenach w Szczecinie, które mają zostać włączone do kostrzyńsko-słubickiej specjalnej strefy ekonomicznej działalność zamierza prowadzić firma Teleyard. Firma chce zbudować na 35 hektarach w północnych dzielnicach miasta zakład produkujący wielkogabarytowe elementy dźwigów i konstrukcji stalowych. Pracę ma w nim znaleźć docelowo tysiąc osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA