PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pierwsze półrocze w podkarpackich strefach ekonomicznych z rekordową liczbą inwestorów

  • Autor: PAP
  • 21 lip 2014 08:37

Dwie podkarpackie Specjalne Strefy Ekonomiczne z Mielca i Tarnobrzega wydały w pierwszym półroczu br. rekordową ilość zezwoleń - łącznie 81. Przedsiębiorcy zadeklarowali inwestycje za ponad 3 mld zł i utworzenie prawie 2,4 tys. miejsc pracy.

REKLAMA

Jak podkreślił w rozmowie z PAP Maciej Ślęzak, dyrektor tarnobrzeskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, która zarządza Tarnobrzeską SSE, najwięcej spośród 39 zezwoleń otrzymali inwestorzy w Polsce wschodniej - w woj. podkarpackim, lubelskim i podlaskim.

"Na pewno ma to związek ze zmianą zasad udzielania pomocy publicznej, co nastąpiło od 1 lipca. Po tej dacie ograniczeniu uległa wysokość maksymalnej dopuszczalnej intensywności pomocy dla większości regionów naszego kraju, zmiany te nie objęły właśnie województw wschodnich" - dodał.

Zgadza się z nim Krzysztof Ślęzak, dyrektor mieleckiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, która zarządza SSE w Mielcu. W tej strefie w ciągu 6 miesięcy wydano łącznie 42 zezwolenia, z czego 33 na Podkarpaciu oraz 6 w woj. lubelskim.

"Firmy, które otrzymały zezwolenia działają w takich branżach jak m.in. lotnictwo, motoryzacja, obróbka metalu, przetwórstwo tworzyw sztucznych, przemysł farmaceutyczny i spożywczy" - dodał.

Dyrektorzy podkarpackich SSE zgodnie podkreślają, że drugie półrocze na pewno nie będzie tak dobre, jak pierwsze. Choć, jak przyznaje K. Ślęzak, już prowadzi on rozmowy z czterema nowymi inwestorami. "Mam nadzieję, że we wrześniu będę mógł im wręczyć zezwolenia na prowadzenie działalności w mieleckiej strefie" - powiedział.

Według dyrektorów, na Podkarpaciu tegoroczny boom na inwestycje w SSE będzie odczuwalny dopiero za ok. dwa lata. "Szczególnie będzie widoczny na rynku pracy" - zgodnie przyznają.

Z tak dużej liczby zezwoleń w strefach zadowolone są też podkarpackie samorządy, w których działają podstrefy. Jednym z nowych inwestorów w przemyskiej podstrefie tarnobrzeskiej SSE jest firma Tandem Wind Power, która kosztem ponad 17 mln zł uruchomi produkcję miniturbin wiatrowych.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy przemyskiego urzędu miasta Witold Wołczyk, Tandem jest pierwszą firmą spoza Przemyśla, która zdecydowała się zainwestować na terenie podstrefy. "To dodatkowy powód do zadowolenia, bo do tej pory inwestowali u nas tylko rodzimi przedsiębiorcy. Mamy nadzieję, że wkrótce w naszej podstrefie pojawią się kolejne firmy" - dodał Wołczyk.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA