PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pierwszy samolot ma odlecieć z CPK w połowie 2027 roku

  • Autor: PAP
  • 04 kwi 2018 18:52

Pierwszy samolot ma odlecieć z CPK w połowie 2027 roku Fot. Shutterstock

Z analizy niezależnego doradcy, firmy Arup wynika, że lotnisko w Radomiu spełnia kryteria lotniska komplementarnego dla Lotniska Chopina; "z tych faktów oczywiste jest, że wyborem jest Radom" - powiedział w środę prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Mariusz Szpikowski.

REKLAMA

Prezes PPL oraz Ireneusz Kołodziej z firmy doradczej Arup omówili najważniejsze zagadnienia "Analizy strategicznego zapotrzebowania na infrastrukturę lotniskową dla Mazowsza w kontekście uruchomienia CPK". Analiza ta, wykonana przez Arup, zawierała m.in. prognozę rozwoju ruchu dla Mazowsza i zapotrzebowanie na infrastrukturę, możliwości rozwojowe Lotniska Chopina oraz porównanie dwóch portów: lotniska w Radomiu oraz w Modlinie ze wskazaniem, które z nich może być portem komplementarnym dla Warszawy. Analiza dotycząca części wskazującej lokalizację portu komplementarnego została ukończona z końcem marca.

"Mamy rekomendację merytoryczną dotyczącą drugiego lotniska. My oczywiście zapoznaliśmy się z tą rekomendacją i z tą rekomendacją jako port się zgadzamy. Ponieważ będzie to wymagało pewnych inwestycji ze strony portu, również w tym przypadku, i ze względu na wagę tej inwestycji, ona oczywiście zostanie przedstawiona ministrowi właściwemu do spraw transportu. Uważam zdecydowanie za celowe, żeby ta inwestycja, czy te rekomendacje również zostały zweryfikowane pod względem zgodności z programem CPK, (...) jak i również uzyskały aprobatę stosownego ministra" - powiedział Szpikowski na konferencji prasowej. Dodał, że pierwsze loty z lotniska w Radomiu miałyby się odbyć jesienią 2019 roku.

Zgodnie z zapowiedziami, pierwszy samolot ma odlecieć z CPK w połowie 2027 roku.

Jak mówił podczas konferencji Kołodziej, ruch lotniczy w Polsce rośnie rekordowo szybko. Zgodnie z prognozami Urzędu Lotnictwa Cywilnego, do 2030 r. liczba obsługiwanych pasażerów podwoi się.

"Do czasu uruchomienia CPK konieczne jest zapewnienie optymalnych warunków rozwoju ruchu lotniczego" - powiedział Kołodziej.

Jak tłumaczył, im szybciej znajdziemy lokalizację alternatywną do przeniesienia ruchu z Lotniska Chopina, tym lepiej dla Mazowsza. Przypomniał, że w 2017 r. port obsłużył 15,75 mln pasażerów - o 23 proc. więcej niż w 2016 r., kiedy było to 12,8 mln podróżnych. Firma oszacowała, że w tym roku port może obsłużyć 18 mln pasażerów.

"Patrząc na 2028 rok, spodziewamy się, że na Mazowszu poza Warszawą, powinno być obsłużonych między 6 a 15 mln pasażerów, bo takie będzie zapotrzebowanie na infrastrukturę transportową" - powiedział Kołodziej.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA