PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PKP ogłasza powstanie nowej spółki deweloperskiej. Xcity podbije rynek?

 • Autor: Propertynews.pl
 • 30 gru 2014 12:49

PKP ogłasza powstanie nowej spółki deweloperskiej. Xcity podbije rynek?

Xcity Investment to nowy podmiot w Grupie PKP, który przy współpracy z deweloperami będzie realizował projekty inwestycyjne, na gruntach należących do PKP S.A. W planach spółki jest realizacja inwestycji o łącznej wartości 13 mld złotych. Prezesem Xcity Investment zostanie dotychczasowy dyrektor Departamentu Inwestycji - Maciej K. Król.

REKLAMA

- Dzięki dużej liczbie realizowanych inwestycji deweloperskich oraz obszernemu portfelowi nieruchomości, Xcity Investment ma szansę stać się jednym z głównych graczy na polskim rynku inwestycji komercyjnych - mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP S.A.

Nowy podmiot zamierza zagospodarować najbardziej atrakcyjne tereny w centrach polskich miast. Liczba potencjalnych lokalizacji dla realizacji tego typu projektów sięga 130. Spółka deweloperska będzie stanowić bank najbardziej atrakcyjnych nieruchomości do komercyjnego zagospodarowania.

Do tej pory PKP S.A. zrealizowało dwa duże projekty deweloperskie. Chodzi o Poznań City Center oraz Galerię Katowicką. W trakcie realizacji są dwie kolejne inwestycje w Warszawie: Dworzec Zachodni i Dworzec Gdański. PKP S.A. realizuje je z partnerami: HB Reavis oraz Ghelamco. Łączna wartość tych projektów to 2,8 mld złotych.

Według przedstawicieli PKP S.A. firma w najbliższym czasie będzie przygotowywała kolejne projekty. Na etapie rokowań jest obecnie 14 inwestycji o łącznej wartości około 9,7 mld złotych. Chodzi o projekty: 3 etap Poznania Głównego, Wrocław Świebodzki, Gdynia Międzytorze, Kraków Bosacka, Warszawa Główna, Warszawa Włochy, Włocławek, Oświęcim, Dębica, Katowice, Konin, Mińsk Mazowiecki, Olsztyn Główny oraz 3 etap Warszawy Zachodniej.

Plany firmy zakładają do 2018 roku aportowanie do spółki nieruchomości pod przyszłe inwestycje. Ich łączna wartość wyniesie 937 mln złotych. Realizacja inwestycji deweloperskich, zgodnie z obecnymi szacunkami, przyniesie zysk na poziomie 1,257 mld złotych. Łączna wartość projektów po zrealizowaniu wyniesie nawet 13 mld złotych.

- Liczba projektów deweloperskich realizowanych przez PKP S.A. wzrasta. Już teraz pracujemy nad 18 projektami, których łączna wartość może sięgnąć nawet 13 mld zł. W kolejnych latach planujemy realizację ok. 20 projektów rocznie. Xcity Investment ma poprawić efektywność tych działań - wyjaśnia Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A.

PKP S.A. pracuje obecnie nad kolejnymi pomysłami deweloperskimi. Jednym z nich jest samodzielna realizacja nowych inwestycji. Jak tłumaczy Jarosław Bator, chodzi o projekty niewielkie lub też takie, których realizacja przyniesie spółce jak najwyższe zyski. Potencjalnie tego typu inwestycja może powstać jeśli chodzi o projekt Warszawa Włochy.

 • 1
 • 2
 • JOVEN 2015-01-07 16:14:04
  Jak tak dalej pójdzie to w Warszawie pojawią się nowe dworce PKP, każdy z centrum handlowym jak Złote Tarasy i biurowcami jak na Mokotowie. Tylko bez pasażerów bo po co? Już widzę te budynki Dworzec PKP Warszawa-Olszynka lub Warszawa-Praga Południe... ha ha ha
 • urbanista 2014-12-31 16:46:08
  Jeśli te nowe projekty będą takimi "sukcesami" jak "dworce" w Poznaniu i Katowicach, to centra naszych miast czekają kolejne architektoniczne i urbanistyczne katastrofy ! Skandalem jest, że ludziom odpowiedzialnym za takie projekty pozwala się przygotowywać następne. Przecież z tych dwóch przykładów (a kolejne tj. zwłaszcza Warszawę Zachodnią i Gdańską można też już wstępnie ocenić!) widać wyraźnie, że te projekty krojone są wyłącznie pod kątem interesu deweloperów, w sprzeczności z interesem publicznym - użytkowników przestrzeni miejskiej i - zazwyczaj - ku niewygodzie pasażerów PKP. Poprzednia minister infrastruktury zapewniała, że spółki skarbu państwa, nad którymi sprawuje kontrolę będą realizować cele Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, w tym Cel 6 "Przywrócenie i utrwalenie ładu przestrzennego"... czy to nie dotyczy PKP ?! i czy obecna minister - zresztą wywodząca się z PKP - będzie nadal tolerować tę hucpę, bezguście i robienie interesów na majątku Skarbu Państwa (bo PKP nie są właścicielem, a użytkownikiem wieczystym terenów !) ? Użytkowanie wieczyste PKP zostało przecież ustanowione na rzecz PKP w celu realizacji jej celu statutowego, tj. przewozów pasażerskich i towarowych, a nie komercyjnej deweloperki, więc powinno być wzruszone a te tereny, których PKP nie użytkują ściśle w tym celu powinny zostać skomunalizowane.
 • pasazer 2014-12-30 15:45:26
  Nowa spólka to "wytrych", który umożliwia bezprzetargowe wnoszenie mienia PKP S.A. do spółki kapitałowej, a zakres działalności, czy struktura własnościowa takiej spółki nie jest w żadnym zakresie ograniczona i w efekcie doprowadza to do całkowitego pominięcia trybu przetargu przy zbywaniu składników aktywów trwałych PKP S.A. w kształcie obecnym - niezabudowanych lub po zrealizowaniu zabudowy.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA