PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PKP ogłasza powstanie nowej spółki deweloperskiej. Xcity podbije rynek?

 • Autor: Propertynews.pl
 • 30 gru 2014 12:49

PKP ogłasza powstanie nowej spółki deweloperskiej. Xcity podbije rynek?

Xcity Investment to nowy podmiot w Grupie PKP, który przy współpracy z deweloperami będzie realizował projekty inwestycyjne, na gruntach należących do PKP S.A. W planach spółki jest realizacja inwestycji o łącznej wartości 13 mld złotych. Prezesem Xcity Investment zostanie dotychczasowy dyrektor Departamentu Inwestycji - Maciej K. Król.

REKLAMA

- Dzięki dużej liczbie realizowanych inwestycji deweloperskich oraz obszernemu portfelowi nieruchomości, Xcity Investment ma szansę stać się jednym z głównych graczy na polskim rynku inwestycji komercyjnych - mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP S.A.

Nowy podmiot zamierza zagospodarować najbardziej atrakcyjne tereny w centrach polskich miast. Liczba potencjalnych lokalizacji dla realizacji tego typu projektów sięga 130. Spółka deweloperska będzie stanowić bank najbardziej atrakcyjnych nieruchomości do komercyjnego zagospodarowania.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

 • JOVEN 2015-01-07 16:14:04
  Jak tak dalej pójdzie to w Warszawie pojawią się nowe dworce PKP, każdy z centrum handlowym jak Złote Tarasy i biurowcami jak na Mokotowie. Tylko bez pasażerów bo po co? Już widzę te budynki Dworzec PKP Warszawa-Olszynka lub Warszawa-Praga Południe... ha ha ha
 • urbanista 2014-12-31 16:46:08
  Jeśli te nowe projekty będą takimi "sukcesami" jak "dworce" w Poznaniu i Katowicach, to centra naszych miast czekają kolejne architektoniczne i urbanistyczne katastrofy ! Skandalem jest, że ludziom odpowiedzialnym za takie projekty pozwala się przygotowywać następne. Przecież z tych dwóch przykładów (a kolejne tj. zwłaszcza Warszawę Zachodnią i Gdańską można też już wstępnie ocenić!) widać wyraźnie, że te projekty krojone są wyłącznie pod kątem interesu deweloperów, w sprzeczności z interesem publicznym - użytkowników przestrzeni miejskiej i - zazwyczaj - ku niewygodzie pasażerów PKP. Poprzednia minister infrastruktury zapewniała, że spółki skarbu państwa, nad którymi sprawuje kontrolę będą realizować cele Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, w tym Cel 6 "Przywrócenie i utrwalenie ładu przestrzennego"... czy to nie dotyczy PKP ?! i czy obecna minister - zresztą wywodząca się z PKP - będzie nadal tolerować tę hucpę, bezguście i robienie interesów na majątku Skarbu Państwa (bo PKP nie są właścicielem, a użytkownikiem wieczystym terenów !) ? Użytkowanie wieczyste PKP zostało przecież ustanowione na rzecz PKP w celu realizacji jej celu statutowego, tj. przewozów pasażerskich i towarowych, a nie komercyjnej deweloperki, więc powinno być wzruszone a te tereny, których PKP nie użytkują ściśle w tym celu powinny zostać skomunalizowane.
 • pasazer 2014-12-30 15:45:26
  Nowa spólka to "wytrych", który umożliwia bezprzetargowe wnoszenie mienia PKP S.A. do spółki kapitałowej, a zakres działalności, czy struktura własnościowa takiej spółki nie jest w żadnym zakresie ograniczona i w efekcie doprowadza to do całkowitego pominięcia trybu przetargu przy zbywaniu składników aktywów trwałych PKP S.A. w kształcie obecnym - niezabudowanych lub po zrealizowaniu zabudowy.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA