PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PKP SA sprzeda 50 dworców i zmieni sposób zarządzania

  • wnp.pl
  • 18 lut 2013 15:32

Sprzedaż 50 dworców kolejowych zakłada w tym roku ogłoszony przez PKP SA nowy plan zarządzania nimi. Polepszyć ma się też poziom zagospodarowania takich obiektów oraz ich utrzymania, za sprawą usprawnienia procesów komercjalizacji i modernizacji.

REKLAMA

Nowy program nosi tytuł "Dworce na własność", a przygotował go Pion Nieruchomości PKP SA.

Wzorem centrów handlowych, PKP SA zakłada powołanie do końca czerwca br. menadżerów na 13 kluczowych dworcach, kierujących biurem obsługi klienta. Pierwsze z nich już działa na dworcu Warszawa Centralna, w ciągu kilku dni będzie uruchomione także na dworcu Wrocław Główny.

- Zadaniem menedżerów będzie dbałość o komfort usług na podległym mu obiekcie, zarówno dla pasażerów, jak i najemców - mówi Jarosław Bator, dyrektor zarządzający Pionem Nieruchomości PKP SA.

W programie zapisano, że menadżerowie będą monitorowali sytuację na dworcu i mają zapewnić "właściwy poziom usług wyrażonych poprzez odpowiedni stan czystości oraz szybkie reagowanie na zgłoszone przez klientów uwagi i skargi".

Największe dworce PKP SA chce wynajmować firmom zewnętrznym.

- Sprawna komercjalizacja pozwala na podniesienie komfortu korzystania z dworców, a z drugiej strony daje nam niezbędne środki na ich utrzymanie i modernizację - wyjaśnia dyrektor Bator. - Wprowadziliśmy zasadę, że dworzec powinien być w pełni skomercjalizowany przed oficjalnym otwarciem, tak jak ma to miejsce w przypadku np. centrów handlowych.

Częścią planu PKP SA jest sprzedaż (często za symboliczną złotówkę) dworców samorządom, głównie w mniejszych miastach. Ponieważ zadanie to realizowane jest od wielu lat, obecnie do przekazania "od ręki" jest prawie 250 dworców. W ub. roku samorządy stały się właścicielami 58 z nich.

- W pierwszej połowie tego roku chcemy też wystawić na sprzedaż 50 dworców zlokalizowanych w atrakcyjnych miejscach - mówi Jarosław Bator. - Ta oferta skierowana jest do każdego, kto ma pomysł na wykorzystanie takiego obiektu w celach komercyjnych.

Obecnie trwa proces wyceny nieruchomości z zestawienia takiej listy. Oferty sprzedaży pojawią się wiosną, zapewnia przedstawiciel PKP SA.

W tym roku PKP SA planuje oddać do użytku 20 zmodernizowanych dworców. Rozpocznie się przebudowa tych obiektów m.in. w Szczecinie, Bydgoszczy i Ciechanowie. Do użytku oddanych zostanie 20 remontowanych dworców, w tym w Krakowie, Łęczycy i Jarocinie.

PKP SA od początku 2013 roku wdrożyła także plan efektywnego wykorzystywania powierzchni komercyjnych na dworcach. Korzystając ze sprawdzonych wzorców rynkowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA