PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PKP wystawi na sprzedaż nieruchomości o wartości przekraczającej 700 mln zł

  • Autor: Agata Kalińska (PAP)
  • 30 sty 2012 07:48

PKP wystawi na sprzedaż nieruchomości o wartości przekraczającej 700 mln zł

PKP SA ma ogłosić w tym roku ponad 800 przetargów na sprzedaż nieruchomości o łącznej wartości przekraczającej 700 mln zł - wynika z danych ministerstwa transportu. Kolejarze szacują, że wpływy ze sprzedaży nieruchomości wyniosą w tym roku ok. 300 mln zł. Do przewoźnika należy prawie 105,5 tys. działek o łącznej powierzchni przekraczającej 103,6 tys. hektarów.

REKLAMA

Problemem z zagospodarowaniem tych terenów jest m.in. to, że część z nich wciąż nie ma uregulowanego stanu prawnego. Uregulowany jest stan ok. 80 proc. z nich. W przypadku ok. 16 proc. wnioski czekają na rozpatrzenie, a dla pozostałych 4 proc. jest jeszcze gromadzona niezbędna dokumentacja.

Jak wynika z informacji resortu, wnioski o uregulowanie stanu prawnego tych nieruchomości mają być złożone jeszcze w tym roku.

Z posiadanych przez kolej nieruchomości zaledwie 8 proc., czyli ok 8,9 tys. ha, będzie przeznaczonych do sprzedaży na rynku. Reszta trafi jako aport do kolejowych spółek lub będzie przekazana samorządom albo Skarbowi Państwa.

Według planów PKP SA przez najbliższe trzy lata, czyli do 2015 r., ma uregulować stan prawny wszystkich swoich gruntów, zakończyć sprzedaż swoich lokali mieszkalnych i przygotować pakiety nieruchomości, które trafią do spółek kolejowych albo samorządów.

W zeszłym roku - według danych resortu - PKP SA sprzedały nieruchomości za 174 mln zł. Wartość rozstrzygniętych przetargów to ponad 200 mln zł, ale nie wszystkie transakcje zostały sfinalizowane.

Sprzedaż nieruchomości jest jednym ze sposobów zdobycia pieniędzy na spłatę kilkumiliardowego zadłużenia PKP SA. W tym roku spółka będzie musiała spłacić 350 mln zł, w 2013 r. 880 mln zł, a w 2014 r. - 1,7 mld zł. Całe zadłużenie polskiej kolei ma być spłacone do 2020 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA