PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PKP zarobi na sprzedaży nieruchomości miliard złotych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 05 lut 2015 10:49

PKP zarobi na sprzedaży nieruchomości miliard złotych

Zysk PKP SA ze sprzedaży nieruchomości, jeszcze w tym roku przekroczy miliard złotych. Jest to najlepszy wynik, jaki spółka osiągnęła z tego tytułu od początku swojego istnienia. Wspomniana kwota to efekt transakcji, które miały miejsce od kwietnia 2012 r. do połowy 2015 r.

REKLAMA

- Spółka XCity powstała po to, aby znacznie zwiększyć liczbę projektów deweloperskich. Ich efekt będzie odłożony w czasie, ponieważ nie zbywamy działek, które przekazujemy do XCity - powiedział Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP SA.

PKP zarządza dużymi działkami realizując dwie strategie. Pierwszą z nich jest sprzedaż nieruchomości, natomiast drugą podpisanie umowy na projekt z deweloperem i sprzedaż po wybudowaniu, zagospodarowaniu oraz komercjalizacji.

Bazując na doświadczeniu zdobytym podczas projektu Poznań City Center spółka zakłada, że dzięki temu zysk może być nawet trzykrotnie większy. Uzasadnia to plan, aby nie sprzedawać wszystkich terenów inwestycyjnych, ale prowadzić także projekty deweloperskie.

- Obecnie w toku jest 18 takich projektów o wartości ok. 13 mld zł, w samej Warszawie 6. W tym roku PKP planuje zakończyć projekt w Katowicach. Właśnie dla tego typu długoletnich inwestycji powołane zostało XCity - uzasadnia Piotr Ciżkowicz.

Część zdobytych w ten sposób środków PKP przeznaczy na regulację długu historycznego. Kolejne mają być pozyskane z prywatyzacji TK Telekom i PKP Energetyka.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA