PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PKP zmieni oblicze polskiego rynku nieruchomościowego

  • Autor: Gazeta Wyborcza
  • 01 sie 2014 08:28

PKP zmieni oblicze polskiego rynku nieruchomościowego

PKP od lat podejmuje współpracę z prywatnymi firmami w celu modernizacji i zagospodarowania terenów przydworcowych. Takie projekty, jak Poznań City Center czy Galeria Katowicka zmieniły oblicze polskich miast. Prawdziwy boom ma dopiero nastąpić - PKP szykuje się do realizacji inwestycji wartych nawet 9 mld złotych - pisze Gazeta Wyborcza.

REKLAMA

Portfel nieruchomościowy PKP jest imponujący. Firma posiada działki w strategicznych punktach takich miast, jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdynia. Wartość potencjalnych inwestycji może przekroczyć nawet 9 mld złotych. Jak tłumaczy w rozmowie z Gazetą Wyborczą Jarosław Bator, dyrektor zarządzający pionem nieruchomości PKP SA, firma stanie się jednym z najważniejszych graczy na polskim rynku nieruchomości komercyjnych.

Jednym ze sztandarowych projektów PKP będzie zagospodarowanie dawnego Dworca Głównego w Warszawie. Do projektu zakładającego zabudowę 10 ha gruntów w strategicznym punkcie miasta zgłosiło się sześć prywatnych firm. Wartość inwestycji może wynieść nawet 3,6 mld złotych.

Kolejny projekt powstanie przy Warzawie Zachodniej. Tu swoje inwestycje zrealizuje firma HB Reavis. Do tej pory partnerom udało się uzyskać pozwolenie na budowę kameralnego biurowca. Jego realizacja zakończy się w przyszłym roku. 

W Warszawie PKP zamierza zagospodarować także Dworzec Gdański. Wartość projektu osiągnie 1,4 mld złotych. Największa pod względem powierzchni inwestycja znajduje się jednak we Wrocławiu. Tu PKP posiada ponad 28 ha gruntów, na których powstanie kompleks mieszkaniowo-komercyjny. Jego wartość przekroczy 2 mld złotych. Podobne inwestycje powstaną w Gdyni i Krakowie.

Jak tłumaczy Bator, tego typu inwestycje to pokaźny zysk dla PKP. Tylko w Poznaniu po sprzedaży 23 proc. udziałów w spółce stworzonej do realizacji Poznań City Center udało się uzyskać trzykrotność wartości gruntu wniesionego przez koleje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA