PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Planowane powiększenie Łódzkiej SSE

  • Autor: PAP
  • 06 lip 2015 07:32

Przybywa firm, które starają się o zezwolenie w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Dlatego też zarząd strefy planuje w ciągu najbliższych dwóch miesięcy złożyć do resortu gospodarki wniosek o jej rozszerzenie.

REKLAMA

W pierwszym półroczu tego roku zezwolenia na działalność w Łódzkiej SSE otrzymało pięć firm. Łącznie zadeklarowały one nakłady inwestycyjne w wysokości 221 mln zł, zatrudnienie 184 nowych pracowników oraz utrzymanie w sumie 839 miejsc pracy.

Firma Chipita Poland - producent przekąsek i wyrobów cukierniczych - chce rozbudować swój zakład w Tomaszowie Mazowieckim. Spółka zamierza zainwestować 64 mln zł i zatrudnić kolejnych 50 osób. Wirthwein Polska za 16 mln zł zamierza rozbudować zakład w Łodzi oraz zwiększyć zatrudnienie o co najmniej 48 osób, a Ambro Logistics wybuduje za 4,5 mln zł nowy magazyn w Przykonie (Wielkopolska) i zatrudni kolejnych pięć osób.

Za 125 mln zł w Kutnie powstać ma nowy zakład produkcyjny spółki Vandemoortele Polska, w którym pracę ma znaleźć ponad 60 osób, a spółka Mecalit Polska zamierza zainwestować 12 mln zł w rozbudowę zakładu w Łodzi i dodatkowo zatrudnić 20 osób.

Inwestorów kuszą lepsze warunki inwestowania w strefach

Tegorocznych wyników nie da się jednak porównać z ubiegłorocznym rekordem, kiedy to w I półroczu wydano 36 zezwoleń na działalność, a firmy zobowiązały się zainwestować ponad 1,5 mld zł, utworzyć 2378 nowych miejsc pracy i utrzymać ponad 5,8 tys. dotychczasowych. Ten boom miał związek z obniżeniem się od połowy 2014 r. dopuszczalnej wysokości pomocy publicznej - średnio o 15 proc.

"Inwestorzy w ubiegłym roku chcieli skorzystać z lepszych warunków, w związku z tym musimy w tym roku liczyć się z tym, że nowe projekty będą pojawiać się teraz trochę wolniej. Mimo to nadal prowadzimy rozmowy z kilkunastoma potencjalnymi inwestorami" - powiedział prezes Strefy Tomasz Sadzyński.

Obecnie w regionie łódzkim duży strefowy inwestor może liczyć na zwolnienia podatkowe w wysokości 35 proc., średni - 45 proc., a mały - 55 proc.

Poziom zagospodarowania terenów w Łódzkiej SSE wynosi 75 proc., a wolnych terenów inwestycyjnych jest w sumie ok. 324 ha. W ciągu dwóch najbliższych miesięcy władze Strefy planują złożyć do Ministerstwa Gospodarki nowy wniosek o jej rozszerzenie.

"Będzie on obejmował zarówno tereny publiczne - gminne, jak i prywatne. Danych co do skali inwestycji nie można jeszcze podać, ponieważ wnioski wciąż wpływają" - przyznał w rozmowie z rzecznik ŁSSE Marcin Kwintkiewicz.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA