PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PO: Gminy potrzebują nowych terenów rozwojowych i inwestycyjnych

  • Autor: PAP
  • 05 cze 2013 20:14

Działkowcy z Polskiego Związku Działkowców wręczyli Donaldowi Tuskowi petycję ws. poparcia dla obywatelskiego projektu ustawy o ogrodach działkowych. W tym czasie przed urzędami wojewódzkimi w całej Polsce trwały protesty działkowców. Platforma wskazuje, że gminy potrzebują nowych terenów rozwojowych i inwestycyjnych.

REKLAMA

We wtorek przed urzędami wojewódzkimi w całej Polsce oraz przed budynkiem kancelarii premiera w Warszawie odbyły się manifestacje działkowców zrzeszonych w PZD. Grupy protestujących liczyły od kilkudziesięciu do nawet kilkuset osób.

Manifestacje mają związek z trwającymi w Sejmie pracami na nowymi przepisami dotyczącymi ogrodów działkowych. Komisja nadzwyczajna na się zająć czterema projektami ustaw: autorstwa PO, Solidarnej Polski, SLD oraz działkowców, reprezentowanych przez PZD (projekt obywatelski). Zmiany w prawie są niezbędne ze względu na wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. TK zakwestionował m.in. rozwiązania określające przywileje PZD, w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego. Niekonstytucyjne przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 roku.

W stolicy pod KPRM zebrała się kilkudziesięcioosobowa grupa działkowców oraz kilku związkowców z OPZZ. Delegacja Okręgowego Zarządu Mazowieckiego PZD została przyjęta przez premiera Donalda Tuska, na którego ręce działkowcy złożyli petycję ws. wsparcia obywatelskiego projektu ustawy o ogrodach działkowych.

Wiceprezes OZM Stanisław Zawadka powiedział do zgromadzonych, że przekazał premierowi obawy i wątpliwości działkowców co do projektu ustawy zgłoszonego przez PO. Według działkowców, projekt PO pozwoliłby łatwo "wyrugować" ich z działek na rzecz miast, gdzie są szczególnie atrakcyjne tereny, które można byłoby wykorzystać pod zabudowę deweloperską.

Platforma wskazuje, że gminy potrzebują nowych terenów rozwojowych i inwestycyjnych. "Miasta, szczególnie duże potrzebują terenów uzbrojonych, dobrze zlokalizowanych w celu przeznaczenia ich na działalność gospodarczą, a także na budownictwo mieszkaniowe (...)" - zaznaczono w uzasadnieniu do projektu PO.

"Premier powiedział, że będzie spotykał się z działkowcami (...), a jego prawnicy nawiążą kontakt z prawnikami działkowców" - podkreślił Zawadka. Dodał, że szef rządu nie widzi przeszkód w wypracowaniu takich rozwiązań prawnych, które nie będą krzywdziły działkowców, choć szef rządu wskazał, że projekt obywatelski nie jest bez wad.

  • 1
  • 2
  • Michal Biszkowiecki 2013-06-06 10:22:16
    Byle z dala od Ogródków działkowych, terenów cennych przyrodniczo i ważnych lokalnie - ze względu na ważny interes społeczny czyli wypoczynek i rekreacje oraz Edukacje przyrodnicza ! ! !


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA