PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PO: Gminy potrzebują nowych terenów rozwojowych i inwestycyjnych

  • Autor: PAP
  • 05 cze 2013 20:14

Działkowcy z Polskiego Związku Działkowców wręczyli Donaldowi Tuskowi petycję ws. poparcia dla obywatelskiego projektu ustawy o ogrodach działkowych. W tym czasie przed urzędami wojewódzkimi w całej Polsce trwały protesty działkowców. Platforma wskazuje, że gminy potrzebują nowych terenów rozwojowych i inwestycyjnych.

REKLAMA

We wtorek przed urzędami wojewódzkimi w całej Polsce oraz przed budynkiem kancelarii premiera w Warszawie odbyły się manifestacje działkowców zrzeszonych w PZD. Grupy protestujących liczyły od kilkudziesięciu do nawet kilkuset osób.

Manifestacje mają związek z trwającymi w Sejmie pracami na nowymi przepisami dotyczącymi ogrodów działkowych. Komisja nadzwyczajna na się zająć czterema projektami ustaw: autorstwa PO, Solidarnej Polski, SLD oraz działkowców, reprezentowanych przez PZD (projekt obywatelski). Zmiany w prawie są niezbędne ze względu na wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. TK zakwestionował m.in. rozwiązania określające przywileje PZD, w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego. Niekonstytucyjne przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 roku.

W stolicy pod KPRM zebrała się kilkudziesięcioosobowa grupa działkowców oraz kilku związkowców z OPZZ. Delegacja Okręgowego Zarządu Mazowieckiego PZD została przyjęta przez premiera Donalda Tuska, na którego ręce działkowcy złożyli petycję ws. wsparcia obywatelskiego projektu ustawy o ogrodach działkowych.

Wiceprezes OZM Stanisław Zawadka powiedział do zgromadzonych, że przekazał premierowi obawy i wątpliwości działkowców co do projektu ustawy zgłoszonego przez PO. Według działkowców, projekt PO pozwoliłby łatwo "wyrugować" ich z działek na rzecz miast, gdzie są szczególnie atrakcyjne tereny, które można byłoby wykorzystać pod zabudowę deweloperską.

Platforma wskazuje, że gminy potrzebują nowych terenów rozwojowych i inwestycyjnych. "Miasta, szczególnie duże potrzebują terenów uzbrojonych, dobrze zlokalizowanych w celu przeznaczenia ich na działalność gospodarczą, a także na budownictwo mieszkaniowe (...)" - zaznaczono w uzasadnieniu do projektu PO.

"Premier powiedział, że będzie spotykał się z działkowcami (...), a jego prawnicy nawiążą kontakt z prawnikami działkowców" - podkreślił Zawadka. Dodał, że szef rządu nie widzi przeszkód w wypracowaniu takich rozwiązań prawnych, które nie będą krzywdziły działkowców, choć szef rządu wskazał, że projekt obywatelski nie jest bez wad.

  • 1
  • 2
  • Michal Biszkowiecki 2013-06-06 10:22:16
    Byle z dala od Ogródków działkowych, terenów cennych przyrodniczo i ważnych lokalnie - ze względu na ważny interes społeczny czyli wypoczynek i rekreacje oraz Edukacje przyrodnicza ! ! !

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA