PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Podczęstochowski Olsztyn szuka wykonawcy koncepcji jurajskich term

  • Autor: PAP
  • 10 paź 2012 20:03

Jurajska gmina Olsztyn chce znaleźć inwestora, który wykorzystałby tamtejsze wody termalne. Na razie ogłosiła przetarg na wykonawcę tzw. master planu, czyli studium możliwości zagospodarowania i wykorzystania terenu pod ewentualne termy.

REKLAMA

Chodzi o niespełna 5-hektarowy teren w południowej części miejscowości, w pobliżu drogi powiatowej z Olsztyna do miejscowości Biskupice. Według samorządu mógłby tam powstać np. kompleks hotelowo-rekreacyjny z zespołem basenów.

W przyszłym roku gmina zamierza promować swoją ofertę w kraju i za granicą. Planowana kampania będzie częścią projektu "Termy Jurajskie - promocja walorów inwestycyjnych gminy Olsztyn" - w większej części (ponad 530 tys. zł) finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego. Pozostałą część (ponad 90 tys. zł) dołoży gmina.

Według środowej informacji Moniki Kosielak z miejscowego urzędu gminy, w ramach projektu ruszył już przetarg na opracowanie studium możliwości zagospodarowania i wykorzystania terenu pod ewentualne termy.

Master plan powinien zawierać m.in. graficzne i pisemne opracowanie koncepcji zagospodarowania i komercyjnego wykorzystania terenu (co najmniej w dwóch wariantach) oraz propozycje rozwiązań architektonicznych wraz z szacunkową analizą ekonomiczno-finansową.

Koncepcja zagospodarowania ma uwzględniać kompleks obiektów bazujących na wodach termalnych (kąpielisko termalne, hotel, SPA, obiekty gastronomiczne, korty tenisowe, etc.) lub innych.

Propozycje rozwiązań architektonicznych powinny zostać wkomponowane w istniejące otoczenie, z uwzględnieniem m.in. walorów krajobrazowych i panoramy okolicy. Teren leży bowiem w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody Sokole Góry, w pobliżu ruin średniowiecznego zamku w Olsztynie oraz licznych jurajskich ostańców i wzgórz.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu można składać do 23 października. Termin wykonania master planu przewidziano na 20 lutego 2013 r.

Master plan ma być podstawowym materiałem przyszłorocznej kampanii. Projekt przewiduje promocję oferty Olsztyna na targach nieruchomości inwestycyjnych w Poznaniu, a także w Cannes, Wiedniu i Monachium. Planowane są spotkania z potencjalnymi partnerami, powstanie też film promocyjny, a także foldery, ulotki, mapy turystyczne i gadżety.

Jeśli w Olsztynie stanąłby kompleks basenów termalnych, byłaby to pierwsza tego typu inwestycja w regionie. Istnienie tam, na głębokości ok. 500-600 m, wód termalnych zostało już udokumentowane, ale wymaga dalszych badań i odwiertów. Woda nie jest na tyle gorąca, żeby ją wykorzystać do celów grzewczych, ale przy temperaturze 20-40 stopni Celsjusza możliwe byłoby zastosowanie jej w parku wodnym.

Gmina Olsztyn położona jest w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, 12 km na południowy wschód od granic Częstochowy. Okolice te należą do najbardziej malowniczych zakątków Jury.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA