PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Podkarpacie otrzymało ok. 7 mld zł unijnego wsparcia

  • Autor: PAP
  • 16 lut 2015 07:56

Ok. 7 mld zł otrzymało województwo podkarpackie w latach 2007-2013 z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Za te pieniądze wybudowano m.in. nowy terminal na lotnisku w Jasionce oraz autostradę A4.

REKLAMA

Zdaniem marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, region zmienia się wraz z funduszami europejskimi na lepsze. Jako przykład podał port lotniczy w podrzeszowskiej Jasionce.

"Tam najlepiej widać, jak olbrzymie zmiany nastąpiły dzięki środkom m.in. z programu Infrastruktura i Środowisko. Lotnisko to okno na świat, ale też miejsce, przez które postrzegany jest potencjał regionu. Każda złotówka, każde euro wydane na Podkarpaciu procentują i przyczyniają się do wzmocnienia gospodarki regionu" - podkreślił.

Za pieniądze unijne w Jasionce wybudowano w 2012 r. nowy terminal pasażerski. Kosztował on ponad 102 mln zł, z tej kwoty ponad 37 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko.

Inną dużą inwestycją dofinansowaną z POIiŚ była rozbudowa podziemnego magazynu gazu w Strachocinie. Magazyn po powiększeniu o 180 mln m sześc. może pomieścić obecnie 330 mln m. sześc. gazu. Cała inwestycja kosztowała ponad 489 mln zł, z tej kwoty dofinansowanie stanowiło prawie 70 mln zł.

Dzięki unijnemu wsparciu na Podkarpaciu wybudowano również autostradę A4. Tylko odcinek tej trasy z Tarnowa do Rzeszowa kosztował ponad 5,2 mld zł, a unijne dofinansowanie wyniosło 3,5 mld zł. W ramach tych środków wybudowano także odcinek drogi ekspresowej S19 od Rzeszowa do Świlczy.

Marszałek zwrócił uwagę, że nie tylko duże projekty były realizowane w regionie z udziałem unijnego wsparcia. "Były też mniejsze projekty, ale równie potrzebne. Chociażby w zdrowie - powstały np. szpitalne oddziały ratunkowe, zakupiliśmy też ambulanse do szpitali czy wybudowaliśmy przyszpitalne lądowiska dla helikopterów. To są inwestycje mniejsze, ale bardzo ważne i nie można mówić o ich hierarchizacji, albowiem każda odnosi się do innej sfery i dziedziny życia" - zaznaczył.

Wśród takich projektów marszałek wymienił także m.in. budowę Rynku Galicyjskiego w parku etnograficznym w Sanoku. W ramach projektu odtworzono centrum małego podkarpackiego miasta z drugiej połowy XIX w. Wokół wybrukowanego "kocimi łbami" liczącego 5,5 tys. m kw. placu rynkowego postawiono 26 drewnianych budynków. Są m.in. karczma, poczta, urząd gminy, apteka, sklep, trafika-monopol, warsztat ślusarsko-kowalski oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny. Realizacja projektu kosztowała ponad 20 mln zł, a unijne dofinansowanie wyniosła prawie 12 mln zł.

Całkowita wartość wszystkich projektów realizowanych na Podkarpaciu z dofinansowaniem z POIiŚ to ok. 13 mld zł. W ocenie Ortyla, wszystkie projekty były ważne i wpłynęły na rozwój województwa. "A kolejne pieniądze, o które będziemy się starać do 2020 r., umocnią naszą pozycję i umożliwią realizowanie dalszych inwestycji" - ocenił marszałek.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA