PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Podkarpacie zwolni inwestorów z podatków

  • Autor: PAP
  • 30 gru 2015 09:10

Podkarpacie zwolni inwestorów z podatków Fot. Fotolia

Od Nowego Roku kilka największych miast Podkarpacia - Rzeszów, Tarnobrzeg i Przemyśl - wprowadza zwolnienia z podatku od nieruchomości i środków transportowych dla niektórych firm. Udogodnienia przewidziano na okres pięciu lat.

REKLAMA

Jak poinformował rzecznik Urzędu Miasta Rzeszowa Maciej Chłodnicki firmy, które zaczynają działalność lub też wdrażają nową produkcję, zostaną od Nowego Roku na 5 lat zwolnione z podatku od nieruchomości i środków transportu. Podobnie będzie w Tarnobrzegu - zwolnieniu na pięć lat będą podlegały grunty, budynki związane z nowymi inwestycjami, których koszt wynosi co najmniej 500 tys. zł. Zwolnienie nie dotyczyć będzie jednak firm związanych z działalnością handlową, instytucji finansowych czy stacji paliw.

Nowi inwestorzy będą też zwolnieni w tym mieście z podatku od środków transportowych przez pierwsze pięć lat funkcjonowania.

"Warunki zwolnień są przejrzyste i łatwe do spełnienia, co przekłada się na duże zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami w Tarnobrzegu i w niedługim czasie zaowocuje utworzeniem nowych miejsc pracy" - oceniła rzeczniczka tamtejszego urzędu miasta Joanna Lewicka.

Przypomniała, że w Tarnobrzegu nowi przedsiębiorcy otrzymują bezzwrotną dotację w wysokości od 50 do 70 proc. (w zależności od wielkości przedsiębiorstwa) kosztów uruchomienia działalności. Dodała, że to najwyższa z możliwych w Polsce pomoc, jaką mogą uzyskać nowi inwestorzy.

Z kolei w Przemyślu przedsiębiorcy podejmujący nowe inwestycje na terenie miasta zostaną zwolnieni z podatku od nieruchomości na 5 lat - pod warunkiem nakładów finansowych w wysokości 1,2 mln zł na nową inwestycję lub utworzenia co najmniej 30 miejsc pracy. Rzecznik tamtejszego magistratu Witold Wołczyk dodał, że ta uchwała będzie obowiązywać od początku przyszłego do końca 2020 r.

"Uchwała ta wychodzi naprzeciw szerszej niż uprzednio grupie na terenie Przemyśla. Nowością jest zastosowanie uchwały do działalności handlowej z zawężeniem do obiektów handlowych o powierzchni nie przekraczającej 150 m kw. Ma to na celu wsparcie małych, lokalnych przedsiębiorców. Został też wydłużony maksymalny czas udzielenia zwolnienia" - zauważył Wołczyk.

W Rzeszowie i Tarnobrzegu obniżone zostaną wszystkie stawki podatku od środków transportowych. W Rzeszowie np. od małej ciężarówki, której masa nie przekracza 5,5 tony, od stycznia 2016 r. trzeba będzie zapłacić roczny podatek w wysokości 804 zł, czyli o 12 zł mniej niż w 2015 roku. Bardziej obniży się stawka tego podatku w Tarnobrzegu, gdzie za małą ciężarówkę od 3,5 do 5,5, tony od stycznia trzeba będzie zapłacić 678 zł - dotychczas było to 728 zł.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA