PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polacy potrzebują raportów środowiskowych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 wrz 2013 19:10

Polacy potrzebują raportów środowiskowych

67 proc. respondentów uważa, że raport środowiskowy powinien mieć duży wpływ na decyzję o realizacji nowej inwestycji w ich najbliższej okolicy. Aż 22 proc. nie ma w tej kwestii zdania. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego na zlecenie On Board PR Ecco Network przez SW Research na potrzeby raportu Dialog kluczem do sukcesu lokalnych inwestycji.

REKLAMA

Wpływ raportu środowiskowego na decyzję o realizacji inwestycji najczęściej zauważały osoby w przedziale wiekowym 45-55 lat (72 proc.), najrzadziej zaś najmłodsi respondenci - wśród osób w wieku 16-24 lata było to 56 proc..

- Polacy chcą, aby informowano ich o planach realizacji nowych inwestycji i zauważają dużą rolę raportu środowiskowego w tym procesie. Dlatego też niezwykle istotne jest, aby prowadzić otwartą komunikację ze społecznością lokalną, nawet jeszcze przed przystąpieniem do jego tworzenia - komentuje Edyta Kwapich-Lenik z On Board PR Ecco Network.

Oddziaływanie nowej inwestycji na środowisko to najważniejsza część raportu środowiskowego dla niemal co trzeciego badanego (32 proc.). Jedna czwarta respondentów uważa, że istotny jest również jej wpływ na zdrowie. Mniejszą wagę przywiązujemy do opisu działań chroniących środowisko naturalne, opisu planowanego przedsięwzięcia oraz co ciekawe, do analizy możliwych konfliktów społecznych związanych z planowanym przedsięwzięciem. Jest to wynik szczególnie zaskakujący, jeśli weźmiemy pod uwagę jak duży sprzeciw może wywoływać nowopowstająca inwestycja.

- Jako najważniejszą część raportu środowiskowego respondenci wskazali tę dotyczącą oddziaływania inwestycji na środowisko oraz zdrowie. Doświadczenie pokazuje jednak inaczej. Zarówno społeczności lokalne, jak i organizacje ekologiczne zwracają szczególną uwagę na rozdział dotyczący konfliktów społecznych, zaznaczając, że inwestor nie zbadał wszystkich czynników ryzyka, które powodują eskalacje konfliktu z grupami interesu. Ważne jest, aby w takim rozdziale odnieść się do wszystkich argumentów przeciwko realizowanej inwestycji, które padały w trakcie konsultacji - dodaje Edyta Kwapich-Lenik.

- Wielu firmom nie przychodzi do głowy, aby już na etapie planowania inwestycji, a później jej realizacji, budować - na bazie dobrej komunikacji z lokalnymi społecznościami - swój wizerunek, który przełoży się na opinie o firmie, na opinie o marce, na opinie o produktach. Pozwoli na realizację inwestycji w terminie - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA