PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska Agencja Inwestycji i Handlu wesprze łódzką SSE

  • Autor: PAP
  • 06 lut 2017 16:03

Polska Agencja Inwestycji i Handlu wesprze łódzką SSE fot. Fotolia

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIiH) będzie w najbliższym czasie nawiązywać współpracę w nowej formule ze specjalnymi strefami ekonomicznymi; pierwszą z nich jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna - poinformował w poniedziałek wiceprezes Agencji Krzysztof Senger.

REKLAMA

- Są one jednym z instrumentów przyciągania inwestorów zagranicznych. Ale to dzieje się już od kilkudziesięciu lat i strefy też rozwinęły się razem z profilem inwestora strategicznego, który przychodził do Polski. Obecnie ten inwestor to często już nie tylko prosta produkcja, to także procesy badawczo-rozwojowe, usługi biznesowe, bardzo dużo firm wykazujących zapotrzebowanie na start-upy - wskazał Senger na konferencji prasowej w siedzibie ŁSSE w Łodzi.

Zarejestrowana w minionym tygodniu PAIiH zastąpiła Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

- Nie tylko nazwa uległa zmianie, ale również strategia, która do tej spory skupiała się na wsparciu inwestora zagranicznego w Polsce; umieszczaniu go w różnych lokalizacjach w strefach i regionach oraz promocji polskiej gospodarki na zewnątrz. Obecnie Agencja będzie wspierać także handel i polskich inwestorów oraz eksporterów na rynkach strategicznych i nowych dla polskiej gospodarki - poprzez biura zagraniczne - podkreślił.

Według Sengera "największym wyzwaniem dla Agencji będzie w najbliższych miesiącach zbudowanie sieci zagranicznych biur handlowych". - Powstają one na rynkach, gdzie do tej pory nie istniała sieć dystrybucji i pomocy polskim przedsiębiorcom - to rynki azjatyckie - Wietnam, Singapur, Iran oraz rynki afrykańskie - wskazał.

Zdaniem Sengera, łódzka SSE, która w ubiegłym roku uruchomiła akcelerator start-upów jest jednym z krajowych liderów w ich wspieraniu.

- To bardzo interesujący instrument dla korporacji międzynarodowych - gdy mogą przyjść do miejsca, gdzie będą nie tylko zatrudniać wykwalifikowanych pracowników, ale mogą liczyć także na to, że SSE pomoże im w rozeznaniu się na rynku nowych technologii w Polsce. To nowa era SSE w Polsce, w której jednym z elementów będzie nadal zwolnienie z podatku CIT i współpraca z lokalnymi władzami w zwolnieniach od podatku od nieruchomości, ale także idea "one stop shopu", którą realizujemy dla pana premiera Morawieckiego - dodał.

Jak wyjaśnił, "one stop shop", czyli "jedno okienko, w którym inwestor załatwi wszystko" nie może stać się martwym sloganem - stąd konieczność nawiązania ścisłej współpracy PAIiH ze strefami ekonomicznymi.

Prezes ŁSSE Marek Michalik przedstawił Sengerowi kierunki, w jakich łódzka strefa chce się rozwijać - w jej planach jest m.in. dalsze budowanie współpracy z biznesem chińskim, na bazie tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA