PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska Agencja Inwestycji i Handlu wesprze łódzką SSE

  • Autor: PAP
  • 06 lut 2017 16:03

Polska Agencja Inwestycji i Handlu wesprze łódzką SSE fot. Fotolia

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIiH) będzie w najbliższym czasie nawiązywać współpracę w nowej formule ze specjalnymi strefami ekonomicznymi; pierwszą z nich jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna - poinformował w poniedziałek wiceprezes Agencji Krzysztof Senger.

REKLAMA

- Są one jednym z instrumentów przyciągania inwestorów zagranicznych. Ale to dzieje się już od kilkudziesięciu lat i strefy też rozwinęły się razem z profilem inwestora strategicznego, który przychodził do Polski. Obecnie ten inwestor to często już nie tylko prosta produkcja, to także procesy badawczo-rozwojowe, usługi biznesowe, bardzo dużo firm wykazujących zapotrzebowanie na start-upy - wskazał Senger na konferencji prasowej w siedzibie ŁSSE w Łodzi.

Zarejestrowana w minionym tygodniu PAIiH zastąpiła Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

- Nie tylko nazwa uległa zmianie, ale również strategia, która do tej spory skupiała się na wsparciu inwestora zagranicznego w Polsce; umieszczaniu go w różnych lokalizacjach w strefach i regionach oraz promocji polskiej gospodarki na zewnątrz. Obecnie Agencja będzie wspierać także handel i polskich inwestorów oraz eksporterów na rynkach strategicznych i nowych dla polskiej gospodarki - poprzez biura zagraniczne - podkreślił.

Według Sengera "największym wyzwaniem dla Agencji będzie w najbliższych miesiącach zbudowanie sieci zagranicznych biur handlowych". - Powstają one na rynkach, gdzie do tej pory nie istniała sieć dystrybucji i pomocy polskim przedsiębiorcom - to rynki azjatyckie - Wietnam, Singapur, Iran oraz rynki afrykańskie - wskazał.

Zdaniem Sengera, łódzka SSE, która w ubiegłym roku uruchomiła akcelerator start-upów jest jednym z krajowych liderów w ich wspieraniu.

- To bardzo interesujący instrument dla korporacji międzynarodowych - gdy mogą przyjść do miejsca, gdzie będą nie tylko zatrudniać wykwalifikowanych pracowników, ale mogą liczyć także na to, że SSE pomoże im w rozeznaniu się na rynku nowych technologii w Polsce. To nowa era SSE w Polsce, w której jednym z elementów będzie nadal zwolnienie z podatku CIT i współpraca z lokalnymi władzami w zwolnieniach od podatku od nieruchomości, ale także idea "one stop shopu", którą realizujemy dla pana premiera Morawieckiego - dodał.

Jak wyjaśnił, "one stop shop", czyli "jedno okienko, w którym inwestor załatwi wszystko" nie może stać się martwym sloganem - stąd konieczność nawiązania ścisłej współpracy PAIiH ze strefami ekonomicznymi.

Prezes ŁSSE Marek Michalik przedstawił Sengerowi kierunki, w jakich łódzka strefa chce się rozwijać - w jej planach jest m.in. dalsze budowanie współpracy z biznesem chińskim, na bazie tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA