PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska Akademia Nauk może pozbyć się prawie 4 tys. hektarów nieruchomości

  • Autor: PAP
  • 18 gru 2014 12:38

40 proc. nieruchomości PAN i jej instytutów zakwalifikowano jako nieruchomości zbędne - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Ratajczak w odpowiedzi na pytanie posłanek PO o zarządzanie nieruchomościami PAN.

REKLAMA

Posłanki Joanna Fabisiak i Krystyna Kłosin z PO podczas pytań bieżących w Sejmie zwracały uwagę na "przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki" z 2010 r. Zgodnie z nimi Polska Akademia Nauk miała przygotować do września 2013 r. wykaz swoich nieruchomości niezbędnych do funkcjonowania, a do września 2015 r. sporządzić wykaz nieruchomości przeznaczonych do zbycia lub zrzeczenia się. "Jaka jest koncepcja PAN dotycząca przekazania tego majątku?" - pytała Joanna Fabisiak. Stwierdziła, że nawet po uzyskaniu pełnej ewidencji będzie się bardzo długo czekać na zbycie tych nieruchomości, "a to są pieniądze stracone dla nauki" - komentowała.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marek Ratajczak, mówiąc o nieruchomościach stwierdził: "Łącznie w zasobach PAN jest ponad 9000 hektarów, z czego mniej więcej 40 proc. nieruchomości zostało zakwalifikowane jako nieruchomości niezbędne, 40 proc. jako nieruchomości zbędne i ok. 20 proc. zostało zakwalifikowane jako nieruchomości pozostające w rezerwie". Zaznaczył, że zestawienie obejmuje zarówno nieruchomości będące bezpośrednio w dyspozycji PAN, jak i instytutów PAN, które w kategoriach formalno-prawnych są odrębnymi podmiotami prawa.

Ratajczak zapewniał, że PAN ma strategię dysponowania swoim majątkiem, a ministerstwo na bieżąco monitoruje działania w tej sprawie. Zwracał uwagę, że nie zawsze zbycie nieruchomości jest proste. Np. w przypadku części majątku PAN występują roszczenia innych podmiotów, a takie roszczenia mogą mieć skutek dla skarbu państwa, bo PAN nie ma środków, by tego typu roszczenia realizować - mówił Ratajczak.

Zdaniem Ratajczaka wrzesień 2015 r. jest terminem niezagrożonym - do tego czasu PAN zdąży przygotować wykaz nieruchomości niezbędnych do zrzeczenia się lub odpłatnego zbycia.

Zaznaczył, że Najwyższa Izba Kontroli przeprowadzała wszechstronną kontrolę, jeśli chodzi o dysponowanie nieruchomościami PAN. Wiceminister zapewnił, że jeśli pojawią się wnioski pokontrolne, które wymagają działań ministerstwa, takie działania zostaną podjęte.

Ratajczak przypomniał, że PAN jest teraz w trakcie zmiany władz - na razie nie udało się wybrać prezesa PAN na nową kadencję, wybory będą więc powtórzone. Wybory mają również związek z obsadzeniem stanowiska kanclerza PAN, który odpowiada za kwestie dotyczące nieruchomości. Wiceminister stwierdził, że kiedy sytuacja władz będzie już klarowna, będzie lepszy czas, by wrócić do pytań związanych z funkcjonowaniem PAN.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA