PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska dobrą destynacją dla inwestorów

  • wnp.pl
  • 25 lut 2014 09:37

Koniec ubiegłego i początek tego roku przyniósł optymistyczne sygnały dotyczące atrakcyjności inwestycyjnej Polski. Potencjał naszej gospodarki zauważono w kilku międzynarodowych raportach, wskazując zmiany, jakie zaszły w niej na lepsze. Pozytywne zjawiska potwierdzają też ostatnie komunikaty Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

REKLAMA

Biorąc pod uwagę wszystkie inwestycje w Polsce, najaktywniejsi są Amerykanie (projekty za ponad 950 mln euro), Niemcy, Chiny, Japonia oraz Wielka Brytania i Korea Południowa. Największa liczba inwestycji występuje w sektorze motoryzacyjnym dla którego szczególnym udogodnieniem jest działalność specjalnych stref ekonomicznych (SSE), które mają działać do 2026 r. Drugie miejsce zajmują outsourcingowe centra biznesowe, z roku na rok stanowiące coraz większy procent nowych projektów w Polsce. Naszym atutem jest w ich przypadku wykształcona siła robocza ze znajomością języków obcych oraz niskie koszty pracy.

Główną zaletą nowych inwestycji nad Wisłą jest rosnąca wysokość zatrudnienia. Projekty zamknięte w 2013 roku mają wygenerować o 90 proc. więcej miejsc pracy niż te z roku poprzedniego.

- Choć ogólna sytuacja rysuje się obiecująco, warto zachować dystans zwłaszcza wobec medialnego entuzjazmu polityków i urzędników - mówi Monika Kozak-Tobolewska z firmy Tobolewscy-Doradcy Inwestycyjni.

- Narzekać możemy na wciąż dość niską liczbę cennych inwestycji związanych z zaawansowanymi technologiami, np. z branży ICT oraz badawczo-rozwojowej. Często w Polsce zostaje również ulokowana tylko część przedsiębiorstwa, w związku z czym podatek dochodowy zostaje odprowadzany poza naszym krajem. Dobrym przykładem nadmiernego podgrzewania atmosfery w takim przypadku jest szum wokół "wejścia do Polski" Amazonu - dodaje.

Mówiąc o atrakcyjności inwestycyjnej państwa, trzeba mieć także na uwadze utrzymujące się od lat różnice między Polską zachodnią a wschodnią. Nie ma niespodzianki w tym, że inwestorzy najchętniej wybierają województwa: śląskie, dolnośląskie, mazowieckie, małopolskie, wielkopolskie, pomorskie, zachodniopomorskie i łódzkie.

W wychodzeniu naprzeciw tym problemom szczególną wagę będą miały nowe projekty, w tym podnoszenie liczby inwestycji z atrakcyjnych dziedzin (badania i rozwój, farmacja). Jest także szansa na poprawę sytuacji w sektorze gazowym, który budził w ubiegłym roku największe emocje. Po tym, jak z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce wycofało się kilku dużych inwestorów, minister środowiska zapowiedział wzmożone prace nad ustawą o odnawialnych źródłach energii. Ma ona odbudować zaufanie nadwątlone m.in. brakiem stabilnych ram prawnych dla działalności branży łupkowej. Przełomowe wyniki próbnych odwiertów w okolicach Gdańska ogłosił ostatnio irlandzki koncern San Leon Energy.

Przeczytaj więcej

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA