PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska może zyskać na kryzysie ukraińskim

  • Property News
  • 22 wrz 2014 23:16

Polska może zyskać na kryzysie ukraińskim

Wiele firm, które jeszcze niedawno myślały o ekspansji na Ukrainie lub w Rosji, dziś woli zatrzymać się w Polsce. W ten sposób mamy szansę wygrać na kryzysie za naszą wschodnią granicą - uważa Andrzej Zabiegliński, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i prezes podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej.

REKLAMA

- Zmiany na mapie pomocy publicznej w Polsce, wprowadzone z początkiem lipca tego roku, były zapowiadane na tyle dawno, że wszyscy zdążyli się z nimi oswoić. Przypomnę, że podstawowe rozporządzenia wygasły już z końcem 2013 roku, a pierwsze półrocze tego roku otrzymaliśmy niejako w charakterze bonusu - powiedział Andrzej Zabiegliński w trakcie sesji „Tereny inwestycyjne - jak władze samorządowe i właściciele gruntów walczą o inwestorów" w ramach IV Property Forum 2014.

Według niego rynek polski zrobił się na tyle atrakcyjny globalnie, że nie zawsze pozyskanie inwestorów jest uzależnione od warunku związanego z zakresem pomocy publicznej. To raczej dodatkowa zachęta, a nie warunek podjęcia decyzji inwestycyjnej. - Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy jeszcze niedawno planowali ekspansję bardziej na wschód, dzisiaj, w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie, decydują się pozostać po tej stronie Bugu. Polski rynek ma szansę na tym zyskać - mówi.

Także Paweł Tynel, partner w dziale doradztwa podatkowego firmy EY, jest zdania, że firmom w strefach ekonomicznych, w związku z nowymi przepisami unijnymi, trudniej będzie uzyskiwać pomoc publiczną, szczególnie w przypadku inwestorów, którzy już zainwestowali w strefach i chcieliby rozwijać swoją działalność. - Życie jednak nie znosi próżni, dlatego przewiduję 3-4 miesiące przerwy, a następnie inwestycje ruszą z nową siłą - przekonuje.

W jego opinii nowe przepisy pokazują, jak Komisja Europejska chciała ograniczyć możliwość przenoszenia zakładów produkcyjnych ze „starych" do „nowych" krajów członkowskich Wspólnoty.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA