PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska walczy o jedwabny szlak

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 maj 2017 07:42

Polska walczy o jedwabny szlak Fot. Fotolia

W Chinach rozpoczął się międzynarodowy szczyt poświęcony chińskiej inicjatywie Pasa i Szlaku. W wydarzeniu, które wpłynąć ma na dalszy rozwój projektu obejmującego swym zasięgiem znaczną część świata, udział w wzięło 29 politycznych decydentów, w tym premier Polski, Beata Szydło. O kontrakty dla polskich firm i regionów przy realizacji strategii Belt and Road, na Forum w Pekinie zabiega wiceprezes PAIH Krzysztof Senger.

REKLAMA

Inicjatywa Pasa i Szlaku to koncepcja, która kształtować będzie politykę zagraniczną Chin przez kolejne cztery dekady. Projekt nawiązuje do historycznego Jedwabnego Szlaku, którym transportowano chińskie towary do Europy. Jego współczesna wersja zasięgiem ma obejmować ponad 100 krajów, w tym odległe obszary, którymi coraz częściej interesuje się również polski biznes. Dzięki rozbudowie połączeń morskich i lądowych oraz licznym projektom infrastrukturalnym - również w Polsce - Nowy Jedwabny Szlak ma stać się pasem transmisyjnym dla chińskich towarów i inwestycji. Aby zrealizować ten plan, Chiny powołały do życia Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), do którego przystąpiła Polska, jako kraj założycielski. W tym celu powstał również Fundusz Jedwabnego Szlaku. Początkowo dysponować miał on kwotą 40 mld dolarów. Jednak, otwierając pekiński Belt and Road Forum, prezydent Xi Jinping zapowiedział jego zwiększenie o kolejne 14,5 mld dolarów i uruchomienie specjalnych linii kredytowych na finansowanie projektów przemysłowo - infrastrukturalnych wokół Szlaku. Ich wartość wynieść może ponad 40 mld dolarów.

Polska przyłącza się do grupy państw, które dostrzegają w tej inicjatywie szansę rozwoju nowych, dynamicznych relacji gospodarczych - zadeklarowała w swoim wystąpieniu na forum premier Beata Szydło. Zaznaczyła ona jednak, że najważniejsze jest to, by współpraca w ramach chińskiego Pasa i Szlaku przełożyła się na konkretne projekty prorozwojowe. - Oba kraje od 2011 roku łączy partnerstwo strategiczne - przypomniał podczas panelu dyskusyjnego o strategii rozwoju Pasa i Szlaku, wiceszef PAIH, Krzysztof Senger, podkreślając wiodącą pozycję Polski w tej inicjatywie na terenie Europy Środkowo - Wschodniej. - To właśnie w Polsce, już 2013 roku, zaraz po tym, kiedy narodziła się ta chińska koncepcja, powstała pierwsza, kolejowa trasa łącząca Polskę oraz Chiny poprzez Łodzi i Chengdu - mówił Senger. - Liczymy, że dzięki naszemu zaangażowaniu Polska stanie się głównym hubem logistycznym Europy Centralnej, a Gdańsk czy Łódź wyrosną na ważne centra handlowe i transportowe w skali globalnej - dodał

- Potrzebujemy nie tylko ściślejszej koordynacji programów rozwojowych gospodarek obu krajów, ale także większego zaangażowania sektora prywatnego w inwestycje i handel, które dziś coraz częściej kształtują nowe technologie - Senger zwrócił się do innych panelistów, biorących udział w debacie, wśród których znalazł się m.in. Jack Ma, szef największej platformy sprzedażowej na świecie, chińskiego serwisu Alibaba.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA