PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polskie grunty pod zabudowę komercyjną coraz tańsze

  • Autor: Propertynews.pl
  • 22 cze 2012 09:01

Polskie grunty pod zabudowę komercyjną coraz tańsze

Ceny gruntów pod zabudowę inwestycyjną maleją - podają analitycy Colliers International. W porównaniu do 2011 roku spadki sięgają nawet 27 proc.

REKLAMA

Jak informuje Daniel Puchalski, associate director w firmie Colliers International, w całej Polsce odnotowuje się spadki cen gruntów pod zabudowę biurową. W porównaniu do roku ubiegłego, za mkw. powierzchni najmu brutto można zapłacić od 6 do 27 proc. mniej, w zależności od miasta.

Powierzchnie najbardziej zachowują swoją wartość w Warszawie (spadek o 8 proc.) i Poznaniu (spadek o 6 proc.). Największe spadki zanotowano w Katowicach (27 proc.) i we Wrocławiu (26 proc.). Zdaniem Daniela Puchalskiego ceny biur na Śląsku i w Trójmieście nie będą już spadały, bowiem osiągnęły najniższe możliwe poziomy.

Najdroższe powierzchnie znajdują się w Warszawie (średnia 540 euro za mkw.), najtańsze zaś w Łodzi (135 euro) i Katowicach (117,5 euro). Średnie w innych dużych miastach wynoszą nieco ponad 200 euro za mkw.

- Powodem spadku cen jest przede wszystkim mniejszy popyt na powierzchnie biurowe. Jest to szczególnie widoczne w Katowicach. Z drugiej jednak strony w Warszawie i Wrocławiu popyt się optymalizuje - twierdzi Daniel Puchalski. 

Podobna sytuacja ma miejsce na rynku działek pod zabudowę mieszkaniową. Oprócz Warszawy -(w której poza centrum odnotowuje się wzrosty cen - i Trójmiasta, gdzie ceny są stabilne, w innych największych polskich miastach spadają nawet o około 20 proc. Jedynie na Śląsku mkw. powierzchni staniał o 4 proc. 

Bardzo widoczne są także różnice pomiędzy regionami Polski, jeśli chodzi o cenę powierzchni w parkach handlowych. W Warszawie wartość gruntów to nawet 700 zł za mkw., podczas gdy w średnich miastach wartość ta wynosi od 300 do 400 zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

  • konos 2013-11-12 12:04:18
    Nieruchomości komercyjne same w sobie są coraz tańsze. To nie jest przypadek - jartom ma teraz nieruchomości w rewelacyjnych lokalizacjach, które można przejąć za znacznie mniejsze pieniądze.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA