PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pomorska SSE zacieśnia kontakty z Chinami

  • Autor: PAP
  • 21 gru 2015 19:41

Pomorska SSE zacieśnia kontakty z Chinami Fot. Fotolia

Wymiana handlowa, wspieranie innowacyjnych projektów i pomoc w realizacji inwestycji bezpośrednich - to główne cele porozumienia pomiędzy Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną a chińskim miastem Zhuhai. Chińskie firmy liczą na wejście na rynki europejskie.

REKLAMA

Umowa stanowi kontynuację gospodarczego porozumienia partnerskiego zawartego w 2011 r. w Zhuhai przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Specjalną Strefą Ekonomiczną Miasta Zhuhai.

W poniedziałek w Gdyni po podpisaniu bezterminowej umowy o współpracy pomiędzy Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną (PSSE) a chińskim miastem Zhuhai Prezes PSSE Teresa Kamińska wyraziła przekonanie, że kontakty gospodarcze pomiędzy stronami mają szansę na bardzo duży rozwój.

Zastępca mera miasta Zhuhai, Long Guangyan mówiąc o planach rozwoju miasta Zhuhai podkreśliła, że "w ciągu 15 lat Zhuhai chce stać się wiodącym gospodarczo miastem w regionie". "Budujemy most pomiędzy kontynentem a Hongkongiem, na jednej z naszych licznych wysp powstała właśnie strefa wolnocłowa" - tłumaczyła.

Strony zwróciły uwagę, że umowa jest efektem analiz i badań potencjału ekonomicznego i strategii gospodarczej obu partnerów. Chodzi o współdziałanie zwłaszcza w zakresie przemysłu: elektronicznego, energetycznego, informatycznego, biofarmaceutycznego, poligraficznego i produkcji jachtów. Firmy chińskie, zainteresowane nawiązaniem współpracy z PSSE to m.in. Gree Electric Appliances, Inc. of Zhuhai, Singyes Solar, Yintong Energy, Hua Bo Tech.

Kamińska zaznaczyła, że "wszystkie te firmy upatrują we współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną szansy wejścia na rynki europejskie". "Ze strony PSSE mamy też możliwości współpracy np. ze strony innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw" - dodała. Jak poinformowała, "jest gotowa kompleksowa oferta".

Podano, że trwają też analizy na temat uruchomienia nowego, bezpośredniego połączenia kontenerowego pomiędzy Zhuhai, a portem w Gdyni. Zastępca mera Zhuhai powiedziała dziennikarzom, że "analizowana jest efektywność połączenia pomiędzy Gdańskiem i Szanghajem".

Zakłada się, że realizacja umowy ułatwi i przyczyni się do zwiększenia przepływu towarów pomiędzy Polską (Unią Europejską) a Chinami.

Kamińska oceniła, że po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach "rysują się nowe perspektywy w bilateralnych kontaktach polsko - chińskich". Wyraziła nadzieję, że "Pomorze będzie połączone z Chinami nie tylko poprzez morze, ale również za pośrednictwem kolei".

Zhuhai to ponad półmilionowe miasto w południowych Chinach, w delcie rzeki Perłowej. Posiada status specjalnej strefy ekonomicznej. Jest to ośrodek szkolnictwa wyższego, turystyki oraz przemysłu elektronicznego, informatycznego, biotechnologii, farmaceutycznego, maszynowego, petrochemicznego.

W mieście działa Lotniczy Park Przemysłowy - ośrodek wysoko zaawansowanych technologii chińskiego przemysłu lotniczego. Rozwijany jest tu końcowy montaż samolotów, produkcja akcesoriów oraz materiałów i elektroniki stosowanych w lotnictwie i kosmonautyce

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA