PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pomorskie otrzyma prawie 260 mln euro na projekty ZIT

  • Autor: PAP
  • 14 wrz 2015 14:55

259 mln euro będzie miało do wydania Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

REKLAMA

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego podpisano w poniedziałek porozumienie, na mocy którego Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, pełniący rolę tzw. Związku ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne), stanie się instytucją pośredniczącą w dysponowaniu dotacjami z Unii Europejskiej.

Podpisaną umowę marszałek pomorski Mieczysław Struk określił jako krok milowy w rozwoju regionu. "Od tego momentu stowarzyszenie będzie wspólnie z zarządem województwa jako instytucją zarządzającą tym programem odpowiadać za sprawną, skuteczną i dającą wymierne efekty realizację projektów, które mają służyć rozwojowi metropolii i jej otoczenia" - podkreślił.

- To jest rzeczywiście pewnego rodzaju pilotaż jak miasta duże, średnie i mniejsze w kolejnych latach będą brały odpowiedzialność za politykę rozwojową: same będą zarządzały, same będą wdrażały fundusze unijne, oczywiście jeśli chodzi o politykę regionalną pod nadzorem marszałka - podkreślił wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski.

259 mln euro (ok. miliarda zł) przeznaczone do realizacji projektów ZIT stanowi ok. 14 proc. całej kwoty, jaką Pomorskie będzie dysponować w ramach dotacji z UE na lata 2014-2020.

Dyrektor biura Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot Michał Glaser powiedział PAP, że z planowanych inwestycji największe będą dotyczyć usprawnienia komunikacji publicznej w regionie.

- Największy projekt o wartości 350 ml zł (dofinansowanie z UE - 250 mln zł) to budowa ok. 20 węzłów przesiadkowych w Trójmieście i kilkunastu gminach integrujących różne gałęzie transportu zbiorowego, w tym autobusy i pociągi - wyjaśnił.

Poinformował, że innym istotnym przedsięwzięciem będzie projekt "roweru metropolitalnego". - Chodzi o to, aby na tych przystankach i węzłach przesiadkowych stworzyć parkingi i stacje dokujące na rowery - dodał.

Inne planowane realizacje w ramach ZIT w Pomorskiem to m.in. termomodernizacja budynków użyteczności publicznej oraz projekty rewitalizacyjne w ośmiu miastach obszaru metropolitalnego.

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zrzesza ponad 50 gmin w województwie, obejmując swoim zasięgiem ok. połowę mieszkańców Pomorskiego, a powierzchniowo jedną czwartą województwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA