PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pomysł na bezpłatne przekazywanie terenów poprzemysłowych gminom

 • Autor: PAP
 • 10 lip 2015 07:43

Spółki węglowe mogą przekazywać swoje nieruchomości docelowo gminom, najpierw jednak powinien je przejąć Skarb Państwa w zamian za umorzenie VAT; potem wojewoda skomunalizuje je na rzecz gmin - zaproponował w czwartek prezes KHW Zygmunt Łukaszczyk.

REKLAMA

Odniósł się w ten sposób do inicjatywy prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego (PO). Chęciński na początku maja br. zaapelował m.in. do przedstawicieli rządu i spółek Skarbu Państwa (górniczych i kolejowych), aby te korzystały ze specjalnych przepisów umożliwiających im przekazywanie gminom nieruchomości. Dzięki temu gminy nie musiałyby komercyjnie kupować od państwowych spółek - tak, jak działo się to już w przeszłości - gruntów i budynków służących m.in. lokalnym społecznościom.

"Prowadzimy działania w zakresie przekazania majątku za podatek VAT w trybie art. 66. ordynacji podatkowej" - zadeklarował podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes Katowickiego Holdingu Węglowego.

Ocenił, że sama koncepcja prezydenta Chęcińskiego dotycząca przejmowania przez gminy terenów przemysłowych jest bardzo dobra. Zastrzegł jednak, że "spółek węglowych nie stać na to, żeby za darmo dawać majątek, bo prowadzą działania restrukturyzacyjne".

Zaproponował mechanizm: przekazywanie przez spółki nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa - w zamian za nieuregulowany podatek VAT (w trybie ordynacji podatkowej). Potem Skarb Państwa przekazywałby je - decyzją wojewody - na rzecz gminy (w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami). "Czyli gmina dostanie ten majątek za darmo, a spółka przy okazji się oddłuży. Model tylko do powtarzania" - ocenił Łukaszczyk.

Chociaż kwestia przekazywania gminom terenów poprzemysłowych znalazła się wśród postulatów samorządowców zgłaszanych pod kątem tzw. Programu dla Śląska, ostatecznie nie znalazła odzwierciedlenia w przyjętym przez rząd 30 czerwca w Katowicach dokumencie "Śląsk 2.0 - Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej".

"To, że (ten postulat - PAP) nie znalazł się w ogłoszonym przez rząd (programie - PAP) to niczemu nie przeszkadza, bo nie trzeba tego ogłaszać; w tym zakresie są regulacje ustawowe - jest ustawa o gospodarce nieruchomościami i jest ustawa o ordynacjach podatkowych" - uznał w czwartek Łukaszczyk, który przed objęciem funkcji w górniczych spółkach przez lata był wojewodą śląskim.

"Proces dwóch-trzech miesięcy i te nieruchomości są w gminach; gminy je mają praktycznie za darmo i mogą je wykorzystywać, jak chcą. Prosty, fajny mechanizm i pozwoli też oddłużyć firmy górnicze" - zachwalał w czwartek prezes KHW.

 • 1
 • 2
 • CCIM11061 2015-07-10 08:30:32
  Przychodzi zajączek do sklepu i pyta:
  – Czy jest tort ze śledziem ?
  – Nie ma.
  Na drugi i trzeci dzień to samo. W końcu sprzedawca sprowadził tort specjalnie dla zajączka. Zajączek przychodzi i pyta:
  – Czy jest tort ze śledziem ?
  – Jest! – odpowiada z dumą sprzedawca.
  – Phi ciekawe kto ci go teraz kupi?

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA