PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ponad 73,4 mln euro na rewitalizację na Dolnym Śląsku

  • Autor: PAP
  • 03 lis 2015 16:19

Ponad 73,4 mln euro na rewitalizację na Dolnym Śląsku Fot. Fotolia

Ponad 73,4 mln euro zostanie przeznaczonych na Dolnym Śląsku na rewitalizację terenów zdegradowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-20. Samorządy będą mogły starać się też o dodatkowe środki na ten cel z innych priorytetów.

REKLAMA

Jak poinformowała Małgorzata Domaradzka z Wydziału Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, w ramach działania "Rewitalizacja zdegradowanych obszarów" zaplanowano 73,4 mln euro, które pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

"Te 73 mln euro będą bezpośrednio przeznaczone na obszary rewitalizowane wyznaczone przez gminy w ramach Lokalnych Programów Rewitalizacji (LPR). Natomiast w innych priorytetach RPO przewiduje się też pewne preferencje dla projektów zapisanych w LPR dla danej gminy" - dodała Domaradzka.

Zaznaczyła, że chodzi m.in. o priorytet "Gospodarka niskoemisyjna", na którą zaplanowano 76 mln euro, działania związane z dziedzictwem kulturowym (prawie 23 mln euro), transportem kolejowym (15 mln euro), integracją (10 mln euro) oraz rozwojem przedsiębiorczości (6 mln euro).

Domaradzka poinformowała, że pierwsze konkursy związane z rewitalizacją zostaną w ramach RPO ogłoszone w połowie 2016 r.

Jak zaznaczył Grzegorz Szewczyk z Wrocławskiej Rewitalizacji - spółki gminnej zajmującej się rewitalizacją Wrocławia, w nadchodzącej perspektywie gmina będzie kontynuować rewitalizację osiedla Nadodrze oraz rozpocznie odnawianie drugiego osiedla - Przedmieścia Oławskiego.

"Rewitalizacja ma sens, gdy jest kompleksowa i obejmuje wiele aspektów - nie tylko odnowienie budynków, z czym najczęściej jest kojarzona. Dlatego taka koncentracja zadań na niewielkim terenie jest konieczna. Nie mniej ważne jest, by odbywała się z udziałem innych podmiotów, m.in. organizacji pozarządowych czy przedstawicieli prywatnego biznesu" - mówił Szewczyk.

W minionych latach na wrocławskim Nadodrzu w rewitalizację zainwestowano ponad 100 mln zł. Odnowiono tam kilkadziesiąt kamienic, ale też zagospodarowano podwórka i na preferencyjnych zasadach uruchomiano lokale usługowe, świetlice czy siedziby organizacji społecznych.

Szewczyk podkreślił, że trwają już konsultacje społeczne na temat potrzeb i na początku 2016 r. powinna być gotowa robocza wersja lokalnego programu rewitalizacji dla obu osiedli.

Jednym z pierwszych dolnośląskich samorządów, który opracował Lokalny Program Rewitalizacji na lata 2014-20 była gmina Bielawa.

Jak poinformował rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Bielawie Łukasz Masyk, rewitalizowane będą tereny po byłych Zakładach Przemysłu Bawełnianego "Bielbaw" oraz tereny wokół zdegradowanego zbiornika wodnego Sudety. Dodał, że obszar obejmuje powierzchnię około 100 ha, a okolicę zamieszkuje 5 tys. osób.

W efekcie rewitalizacji ma tam powstać centrum rekreacji, park kulturowy z muzeum włókiennictwa. Wyremontowane będą również drogi dojazdowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA