PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ponad 8,6 mld zł unijnych środków na ożywienie Polski Wschodniej

  • Autor: PAP
  • 14 paź 2015 15:12

Głównym wyzwaniem programu operacyjnego Polska Wschodnia jest ożywienie gospodarcze regionu Polski, obejmującego pięć województw - oceniła w środę w Kielcach minister infrastruktury i rozwoju, Maria Wasiak.

REKLAMA

Program zakłada wydanie do 2020 r. ponad 8,6 mld zł funduszy UE m.in. na rozwój przedsiębiorczości.

Program - podobnie jak realizowany w latach 2007-2013 "Rozwój Polski Wschodniej" - jest przeznaczony dla województw: lubelskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego.

W środę w Kielcach rozpoczęła się dwudniowa konferencja poświęcona m.in. dotychczasowym efektom programu, potencjałowi inwestycyjnemu makroregionu i szansach, jakie niesie nowa unijna perspektywa finansowa.

Wasiak przypomniała, że w ostatniej perspektywie finansowej w makroregionie zrealizowano bliski 28 tys. projektów za ok. 112 mld zł, z czego 65,4 mld zł stanowiły środki UE. Tylko dzięki programowi dedykowanemu pięciu województwom ze wschodu Polski m.in. zbudowano infrastrukturę parków przemysłowych i technologicznych, inkubatory przedsiębiorczości, sieć szerokopasmowego internetu, zmodernizowano uczelniane laboratoria, uzbrojono tereny inwestycyjne, poprawiono jakość dróg i komunikacji miejskiej.

- Ciężar ekonomiczny, gospodarczy i potencjalne znaczenie tych działań jest nie do przecenienia. Dobre ich zagospodarowanie jest podstawowym wyzwaniem dla wszystkich, w których kompetencjach to leży - władzy centralnej i samorządów różnego poziomu - podkreśliła Wasiak. Jak dodała, głównym wyzwaniem tego programu jest ożywienie gospodarcze regionu wschodniego Polski. "Wszystkie założenia są skupione właśnie na tym celu - dodała minister.

W jej ocenie, miarą sukcesu realizacji programu w najbliższych latach będzie ekspansja ekonomiczna i eksport towarów z przedsiębiorstw makroregionu, poza Polskę. - Ten cel trzeba sobie postawić już teraz i z tego rozliczać ten program. Inaczej, jeśli to się nie uda - można powiedzieć, że te pieniądze będą zmarnowane - zauważyła Wasiak.

Jak dodała, ważne będzie jak najbardziej efektywne wydanie nowych funduszy - by przerodziło się to w konkretne wskaźniki, które będzie można uznać za właściwą miarę wzrostu tych województw. Istotną będzie też współpraca z samorządami. - Taka, która pozwala wyważyć interes bardzo lokalny z tym, co ma przełożenie na nieco szerszy aspekt, wykraczający poza pojedyncze miasto czy pojedynczy region - podkreśliła.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA