PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ponad miliard złotych inwestycji w Kostrzyńsko-Słubickiej SSE

  • Autor: PAP
  • 16 cze 2014 08:14

Ponad 1,2 mld zł wynoszą deklarowane przez inwestorów nakłady inwestycyjne wynikające z nowych zezwoleń na działalność gospodarczą wydanych w tym roku przez Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (K-SSSE) - poinformował PAP dyr. marketingu K-SSSE Andrzej Kail.

REKLAMA

"Takie nakłady pozwolą na wygenerowanie i utrzymanie prawie 7 tys. miejsc pracy" - powiedział PAP Kail. Dodał, że w tym roku K-SSSE wydała 20 zezwoleń na działalność gospodarczą, a do końca czerwca ich liczba ma wzrosnąć do ponad 40. To blisko dwa razy więcej niż w 2013 r.
Wśród wydanych w tym roku zezwoleń chęć inwestowania w KSSSE zadeklarowało kilka dużych firm. W Krośnie Odrzańskim inwestuje spółka HOMANIT zajmująca się produkcją płyt wiórowych, we Wronkach AMICA. W Goleniowie będą produkowane skrzydła do elektrowni wiatrowych, a w Nowym Tomyślu elementy elektroniczne wykorzystywane w przemyśle.

Powodem ożywienia inwestorów jest poprawa sytuacji gospodarczej w kraju, a także nowe zasady uzyskania pomocy publicznej w specjalnych strefach ekonomicznych, które zaczną obowiązywać od lipca.

"Fakt ten wynika ze zmiany mapy pomocy publicznej. Sytuacja ta ma znaczący wpływ na ożywienie gospodarcze w tym półroczu, gdyż inwestorzy chcą skorzystać z możliwości uzyskania prawa do nieco większych środków publicznych" - powiedział PAP Kail.

Zgodnie z nową mapą pomocy publicznej na lata 2014-2020, w przypadku KSSSE pomoc ta zrówna się w województwach: lubuskim oraz zachodniopomorskich i zostanie zmniejszona kolejno o 15 i 5 punktów procentowych. Najwyższą, dostępną w regionie pomoc publiczną - 55 proc. otrzyma inwestor mały, dla średnich przedsiębiorstw będzie to 45 proc., a dla dużych maksymalnie 35 proc.

W Wielkopolsce mali inwestorzy będą mogli liczyć na pomoc publiczną w wysokości 45 proc. wartości inwestycji, średni na 35 proc., natomiast duży przedsiębiorca uzyska pomoc w wysokości 25 proc.

W latach 2007-2013 w woj. lubuskim była dostępna najwyższa dopuszczalna w Europie w wysokości aż 50 proc. wartości inwestycji. Dodatkowo wskaźniki te rosły w celu zachęcenia do inwestowania sektor MŚP. Średni inwestor mógł otrzymać 60 proc., natomiast mały przedsiębiorca mógł liczyć nawet na 70 proc. pomocy publicznej. W woj. zachodniopomorskim oraz wielkopolskim pomoc ta była mniejsza o 10 punktów proc.

K-SSSE została utworzona w 1997 roku, jest spółką akcyjną z udziałem Skarbu Państwa i samorządów lokalnych z siedzibą w Kostrzynie nad Odrą. Obecnie zajmuje ponad 1,7 tys. ha i jest zlokalizowana w 42 miejscowościach w woj.: lubuskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA