PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Poszerzenie terenów strefy w Częstochowie coraz bliżej

  • Autor: PAP
  • 24 sty 2014 09:57

Ministerstwo Gospodarki zapewniło, że prace nad objęciem gruntów w Częstochowie specjalnymi strefami ekonomicznymi - katowicką i mielecką "są dalece zaawansowane".

REKLAMA

Pod koniec stycznia projekty rozporządzeń Rady Ministrów zmieniających granice obu stref zostaną skierowane do uzgodnień międzyresortowych, a zakończenie procesów legislacyjnych może nastąpić pod koniec pierwszego kwartału tego roku - poinformowała wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik w liście, który w czwartek otrzymał prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, w odpowiedzi na pismo wysłane pod koniec października ub. r. do premiera Donalda Tuska.

W lobbing na rzecz objęcia nowych terenów w mieście granicami stref, oprócz władz miasta, zaangażowali się także częstochowscy parlamentarzyści oraz mieszkańcy, wysyłający na prośbę prezydenta listy do Ministerstwa Finansów, którego opinia ma kluczowe znaczenie dla decyzji rządu.

O sprawę poszerzenia terenów specjalnych stref ekonomicznych w Częstochowie pytali także premiera, podczas jego wtorkowej wizyty w Centrum Aktywności Seniora w Częstochowie, przedstawiciele miasta i częstochowscy dziennikarze. Donald Tusk zapewnił wówczas, że zajmie się sprawą już na wtorkowym posiedzeniu rządu.

"Poruszę tę kwestię i będę oczekiwał pilnej odpowiedzi od wszystkich urzędników odpowiedzialnych za ten proces. Jeśli nie ma żadnych innych przeszkód,() będę starał się to rozstrzygnąć szybką, jednoznaczną decyzją" - mówił.

W liście do premiera prezydent Matyjaszczyk podkreślał m.in., że Częstochowie zależy na jak najszybszym włączeniu nowych terenów inwestycyjnych do specjalnych stref. Ważnym argumentem jest m.in. sytuacja na rynku - trudna zwłaszcza w powiatach ziemskich subregionu częstochowskiego - oraz planowana zmiana limitu pomocy publicznej.

"Każdy miesiąc zwłoki jest istotny w wyścigu po inwestorów, lokujących się tam, gdzie mogą skorzystać ze +strefowych+ ulg podatkowych, obowiązujących - co istotne - na dotychczasowych zasadach tylko do końca czerwca 2014 r. Paląca potrzeba rozszerzenia granic specjalnej strefy ekonomicznej w Częstochowie wynika więc także z nowego limitu pomocy publicznej, który dla województwa śląskiego ma obniżyć się z 40 do 25 proc. (dla dużych inwestorów) od lipca 2014 r. Inwestorzy, podejmując decyzje o lokalizacji inwestycji, czynią to obecnie w oparciu o aktualny jeszcze, wyższy limit pomocy publicznej. Nie chcemy stracić szansy na ich pozyskanie i stworzenie nowych miejsc pracy" - napisał Matyjaszczyk.

Inicjatywa i związana z nią uchwała Rady Miasta w sprawie intencji rozszerzenia terenów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o tereny "Kusięcka" i "Skorki" - w sumie ponad 36 hektarów - została podjęta jeszcze w listopadzie 2012 roku.

Jeżeli chodzi o plan włączenia pohutniczych gruntów liczących blisko 39 ha należących do Agencji Rozwoju Przemysłu w rejonie ul. Korfantego i Koksowej w Częstochowie do Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec, stosowne uchwały: w sprawie zgody na objęcie stosownych działek granicami strefy i o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, przyjęto w Częstochowie we wrześniu 2013 r.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA