PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Powołano Sekretariat 16 państw Europy i Chin ds. inwestycji

  • Autor: PAP
  • 19 lis 2014 17:00

Sekretariat 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin ds. inwestycji rozpoczął działalność w Warszawie. Uruchomienie tej międzynarodowej inicjatywy ma służyć zwiększeniu napływu inwestycji chińskich do naszej części Europy.

REKLAMA

Sekretariat 16+1 rozpoczął działalność w środę na mocy wspólnej decyzji przedstawicieli narodowych agencji inwestycji zagranicznych 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej, a także ich chińskiego odpowiednika. Inauguracja miała miejsce w Sejmie podczas seminarium gospodarczego, w którym udział wzięli także przedstawiciele firm zainteresowanych inwestowaniem w Chinach oraz kapitału chińskiego inwestującego w Europie. Uczestnikiem tego spotkania ze strony polskiej był także wicepremier Janusz Piechociński (PSL).

"Rozmawialiśmy nie tylko o tym, co możemy zrobić przez kapitał chiński w Europie, ale także o tym, jak wiązać kapitały narodowe z kapitałem chińskim do działania na rynku trzecim" - powiedział dziennikarzom po uroczystościach Piechociński. Podkreślił, że przedstawiciele państw Europy Środkowo-Wschodniej pomimo niepewności związanej z sytuacją na Ukrainie i sankcjami wobec Rosji podnosili w rozmowach z przedstawicielami Chin potrzebę zwiększenia wymiany handlowej oraz "reaktywowania jedwabnego szlaku" - rozwinięcia połączeń kolejowych i drogowych przez Rosję, Ukrainę, Białoruś, Kazachstan do Chin. "Chcemy wykorzystać w tym zakresie doświadczenia i możliwości chińskie dotyczące infrastruktury logistyki i spedycji" - zaznaczył wicepremier. Dodał też, że cały rynek azjatycki może być osiągalny poprzez rynek chiński, co jest bardzo atrakcyjne dla tych obszarów naszej gospodarki, które są "dotknięte wojnami handlowymi na osi wschód-zachód".

Prezes PAIiIZ Sławomir Majman poinformował, że pełna nazwa inicjatywy nazwanej Sekretariat 16+1 to: "Mechanizm kontraktowy agencji promocji inwestycji krajów Europy Wschodniej i Chin". Poinformował też, że Sekretariat będzie pracował w warszawskiej siedzibie PAIiIZ na ul. Bagatela 12. "To jest dobry start do tego, o czym mówimy od kilku lat, że potrzebne nam są chińskie inwestycje. W końcu ta potrzeba będzie miała operacyjny, funkcjonalny kształt. Sekretariat będzie tym, co te inwestycje napędza" - podkreślił Majman podczas spotkania z dziennikarzami.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA