PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Poznań z wysokim ratingiem Moody's

  • Autor: PAP
  • 14 lut 2018 10:40

Poznań z wysokim ratingiem Moody's fot. Pixabay

Agencja ratingowa Moody's nadała miastu Poznań ocenę "A3" z perspektywą stabilną. W komentarzu do oceny agencja podała, że Poznań jest jednym z najsilniejszych ośrodków gospodarczych w kraju.

REKLAMA

Rating agencji Moody's to opinia niezależnej, wyspecjalizowanej instytucji, która określa wiarygodność kredytową ocenianego podmiotu. Głównym zadaniem ratingu miasta jest poinformowanie obecnych i przyszłych inwestorów o wiarygodności i wypłacalności. Posiadanie oceny wiarygodności kredytowej umożliwia łatwiejszy i szerszy dostęp do rynków finansowych oraz pozwala na pozyskanie kapitału zewnętrznego na korzystniejszych warunkach.

Jak tłumaczyła Alicja Wesołowska z biura prasowego poznańskiego magistratu, ocena "A3" to ważny znak m.in. dla banków i inwestorów. Dodała, że świadczy on o tym, że poznański budżet jest solidny, a miasto ma dużą zdolność do regulowania zobowiązań. Przypomniała, że rating Poznania agencji Moody's pozostaje na niezmienionym poziomie od 2006 r.

"Według agencji Moody's budżet miasta ma dobre wyniki operacyjne i umiarkowane zadłużenie. Na budżet Poznania pozytywnie wpływa lokalna gospodarka, a dobre perspektywy wzrostu gospodarczego w najbliższych dwóch latach, przy dużej korelacji pomiędzy gospodarką a dochodami z podatków, będą korzystnie oddziaływać na dochody miasta" - podkreśliła Wesołowska.

"W komentarzu do oceny agencja podkreśla, że Poznań jest jednym z najsilniejszych ośrodków gospodarczych w kraju. Zróżnicowana i bogata gospodarka miasta, zdominowana przez usługi, przyczynia się do tego, że w Poznaniu wartość PKB na mieszkańca jest dwa razy wyższa od średniej krajowej. Poznań ma też najniższą stopę bezrobocia wśród polskich miast" - dodała.

Dyrektor Wydziału Budżetu i Kontrolingu Urzędu Miasta Poznania Piotr Husejko zaznaczył z kolei, że wysoka ocena ratingowa jest ważna, ponieważ pozwala m.in. na zaciąganie przez miasto kredytów na korzystniejszych warunkach, w tym np. na finansowanie inwestycji dofinansowanych ze środków unijnych.

"Opinia agencji ratingowej potwierdza dobrą kondycję finansów miasta oraz gospodarki miejskiej, co z kolei nie jest bez znaczenia dla mieszkańców lub potencjalnych inwestorów planujących inwestować w mieście" - podkreślił Husejko.

Agencja Moody's jest jedną z najbardziej znaczących agencji ratingowych na świecie, o wysokiej wiarygodności i prestiżu na międzynarodowym rynku usług ratingowych. Agencja ocenia wiarygodność kredytową 30 tys. emitentów ze 100 krajów świata.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA