PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Poznański rynek potrzebuje śmiałych decyzji

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 gru 2015 07:56

Poznański rynek potrzebuje śmiałych decyzji Fot. UM Poznań

W żadnym innym dużym mieście Polski nie ma tak niewielu bezrobotnych, jak w Poznaniu. Ma to zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje. Jedno jest pewne - lokalny rynek nieruchomości potrzebuje dodatkowych stymulatorów do rozwoju - piszą analitycy PwC.

REKLAMA

Jak piszą analitycy, największym atutem Poznania są ludzie. Mieszkańcy Wielkopolski są dobrze wykształceni, reprezentują także przedsiębiorczy wizerunek miasta. To zwiększa atrakcyjność z punktu widzenia inwestorów.

- Poznań nadal cierpi z powodu syndromu zamkniętej twierdzy: zamożnego miasta, które z jednej strony dzięki tradycyjnym atutom, z wysokim etosem pracy i przedsiębiorczością na czele, Bardzo dobrze poradziło sobie z wyzwaniami rozwoju gospodarczego, z drugiej zaś strony pozostało jeszcze nieco zamknięte i nieufne w stosunku do świata zewnętrznego. Naszym zdaniem, większe otwarcie na świat, śmielsze planowanie i mniej konserwatywna strategia działania, nakierowana między innymi na pobudzanie aktywności społecznej, przyczyniłyby się do znacznej poprawy perspektyw rozwoju Poznania, którego ambicją powinno być doścignięcie w ciągu najbliższych dwóch dekad dobrze rozwiniętych miast Zachodniej Europy - piszą w raporcie eksperci PwC.

Rozwój miasta ogranicza m.in. długi okres oczekiwania na pozwolenia na budowę. Przedsiębiorcy nie mogą także korzystać przy załatwianiu wielu spraw z internetu. Wbrew pozorom miasto nie wyróżnia się infrastrukturą - brakuje miejsc w transporcie publicznym. Nieco lepiej przedstawia się sieć drogowa. 

Analitycy jako plus traktują dużą liczbę centrów handlowych oraz dostęp do mieszkań. Miasto posiada także ponadprzeciętny odsetek powierzchni objętej planami zagospodarowania przestrzennego.

- Sytuacja Poznania w zakresie atrakcyjności dla inwestorów zagranicznych wygląda dobrze. Liczba inwestorów zagranicznych aktywnych w mieście odniesiona do liczby mieszkańców jest wyższa od średniej, Inwestorów przyciąga również do Poznania wysoka liczba absolwentów kierunków technicznych i nauk ścisłych, ale o mocną pozycję musi zmagać się z Katowicami, Krakowem i Wrocławiem - pisze PwC.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA