PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prawie 105 mln euro trafi dodatkowo na rewitalizację Łodzi

  • Autor: PAP
  • 06 lis 2013 17:45

Prawie 105 mln euro trafi dodatkowo do Łodzi na rewitalizację miasta. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego - poinformowała w środę na spotkaniu z mediami prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

REKLAMA

Przypomniała, że w najbliższej perspektywie unijnej na lata 2014-2020 na rewitalizację w całym kraju przeznaczonych będzie ok. 25 mld zł. Zapewniła, że Łódź będzie się starać o pieniądze z tej transzy. Obecna na konferencji prasowej dyrektor biura funduszy europejskich w łódzkim magistracie Katarzyna Kowalska zwróciła uwagę, że miasto nigdy nie miało takiego wsparcia rządowego.

Od kilku lat w Łodzi prowadzona jest m.in. rewitalizacja budynków zabytkowej elektrociepłowni EC1. Wartość projektu wynosi 274 mln zł brutto, z czego 82,7 mln zł jest dofinansowane z pieniędzy Unii Europejskiej. Prace prowadzone są na powierzchni blisko 40 tys. m kw.

Inwestycja podzielona została na dwie części - EC1 Wschód i EC1 Zachód. W EC1 Wschód, które ma być gotowe w 2014 roku, oprócz planetarium czy kina 3D mają się znaleźć m.in. nowoczesne studia dźwięku i obrazu. W części EC1 Zachód powstaje centrum nauki i techniki. Będzie to ośrodek edukacyjno-wystawienniczy zajmujący się promocją nauki i rozwoju techniki. Obie części rewitalizowanej elektrociepłowni mają zostać oddane do użytku pod koniec 2014 roku.

Od 2011 roku w Łodzi realizowany jest również program "Mia100kamienic". W jego ramach miejskie budynki są remontowane kompleksowo, wraz z podwórkami. Obecnie w procesie inwestycyjnym jest ponad 70 kamienic - remonty 40 z nich już się zakończyły. Władze miasta liczą, że do końca tego roku w ramach programu odnowionych zostanie w sumie 50 nieruchomości. Na remonty kamienic w ramach tego programu miasto przeznaczyło dotąd w sumie ponad 150 mln zł - w tym roku w budżecie zapisano na ten cel 65 mln zł, w przyszłorocznym ma to być 50 mln zł.

Łódź będzie ubiegać się o zorganizowanie International Expo w 2022/2023 roku. Tematem wystawy byłaby kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich.

Pod koniec września tego roku premier Donald Tusk poinformował w Łodzi o rozpoczęciu wielkiego programu rewitalizacji, wykorzystującego unijne pieniądze. Mówił wówczas, że w wielu miastach widać postępującą degradację budynków, nie tylko zabytkowych, ale mieszkalnych i użytkowych. Zwrócił uwagę, że przy realizacji tego programu nie będzie chodziło tylko o remont elewacji, czy wymiany okien, ale o generalny remont całych kwartałów miasta.

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podkreśliła, że rewitalizacja to sprawa bardzo szeroka - jej częścią mogą być np. również sprawy klimatyczne, związane np. z termomodernizacją, to również sprawy społeczne, zdegradowane tereny czy dzielnice miast, drogi lokalne na takich obszarach, a nawet zadania w sferze kultury. Dodała, że specjalne środki otrzymają miasta borykające się z problemami społecznymi czy zdegradowanymi obszarami, jak Bytom, Łódź i wiele dawnych miast wojewódzkich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA