PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Premier za ustawą metropolitalną

  • Autor: PAP
  • 29 cze 2015 23:04

Premier Ewa Kopacz oświadczyła, że jest zwolennikiem ustawy dotyczącej metropolii. Poinformowała, że drugie czytanie projektu ustawy odbędzie się na przyszłym posiedzeniu Sejmu, a obowiązującym prawem powinna stać się przed końcem obecnej kadencji.

REKLAMA

Po poniedziałkowym spotkaniu w Katowicach z przedstawicielami górniczych związków premier relacjonowała, że na spotkaniu poświęconemu m.in. tzw. Programowi dla Śląska oraz sytuacji górnictwa była również mowa o tzw. ustawie metropolitalnej.

"W tej chwili ustawa metropolitalna jest procedowana w podkomisji. Na przyszłym posiedzeniu Sejmu trafi do drugiego czytania na komisji. Jestem pewna, że przed ukończeniem tej kadencji będzie jako obowiązujące prawo" - powiedziała Ewa Kopacz, odpowiadając na pytanie dot. ustawy metropolitalnej.

Zaznaczyła, że jedyna rzecz, która budzi kontrowersje, to finansowe skutki projektowanej ustawy. "Jedna, jedyna rzecz - i to mówiłam również górnikom - która w tej chwili budzi mnóstwo kontrowersji szczególnie ministra finansów, bo jak państwo wiecie, każda ustawa powinna mieć ocenę skutków regulacji - ta ustawa niesie za sobą, według ocen resortu finansów, ok. 600 mln zł skutków" - powiedziała szefowa rządu.

Dodała, że będą rozmowy z resortem finansów na ten temat. "Ja osobiście, jako szefowa polskiego rządu, jestem zwolennikiem tej ustawy" - oświadczyła Kopacz.

Dopytywana o założenia obecnego kształtu projektu ustawy - czy będzie taka, jak projekt ustawy o powiecie metropolitalnym, jaki klub PO złożył w Sejmie pod koniec sierpnia 2013 r., szefowa rządu odpowiedziała: "zmodyfikowana; lepsza, wydaje mi się".

Pierwsze czytanie obecnego projektu PO odbyło się w lutym ub.r. W ostatnich tygodniach jego współautor, poseł Platformy Marek Wójcik informował, że po przyspieszeniu prac nad projektem podkomisje pracowały ostatnio nad uwagami Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Poseł sygnalizował w połowie czerwca, że proponowane do tego czasu przez resort zmiany z punktu widzenia np. aglomeracji katowickiej nie zmieniały zasadniczo projektu. Wprowadzały natomiast m.in. dodatkowe kryteria ograniczające w przyszłości liczbę powiatów metropolitalnych. Zgodnie z pierwotnym zamysłem ustawa miała być pod tym względem możliwie otwarta.

Tzw. ustawy metropolitalnej od lat domagają się np. samorządy miast, w tym m.in. z aglomeracji katowickiej. Poprzednie projekty nie wyszły poza etap konsultacji międzyresortowych; poprzedniej wersji projektu przeciwne było m.in. koalicyjne PSL.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA